Spider – Örümcek

Spider – Örümcek
Yönetmen : David Cronenberg
Senaryo : David Cronenberg , Patrick McGrath , Patrick McGrath (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Peter Suschitzky
Müzik : Howard Shore
Yapım : 2002, Kanada / İngiltere , 98 dk.
Oyuncular : Ralph Fiennes, Miranda Richardson , Gabriel Byrne, Bradley Hall , Lynn Redgrave, John Neville, Gary Reineke, Philip Craig

Konusu:
Uzun süre akıl hastanesinde kaldıktan sonra ikinci bir şans için tekrar gerçek hayata dönen Spider, Bayan Ilkenson’un sıkı gözetimi altında tutulacağı bir eve gönderilir.
Çocukluğunu geçirdiği eski mahallesine yaptığı ziyaretler, annesi ve babası hakkındaki hatıraları geri getirir. Bu hatıralar, ergenlik çağında başına gelen trajik olaylar ve şu an içinde bulunduğu sürreal gerçekliğe uzanan gelgitler etrafında, gerçeği keşfetmesini ve yeniden hayata dönmesini sağlayacaktır.

Yorumum:
Son yıllarda Viggo Mortensen’lı filmlerle izlediğimiz başarılı yönetmen David Cronenberg’in psikolojik sorunları olan bir adamın normale dönüş sürecini gözler önüne seren filmi Spider gösterildiği yıl Cannes’da Altın Palmiye adayı oldu. Başarılı karakter oyuncusu Ralph Fiennes’in azınsanamayacak bir çaba göstererek canlandırdığı Dennis “Spider” Cleg, tedavisi bitince normalde yaşadığı hayata dönmeye çalışıyor fakat psikolojik sorunlar yaşamasına neden olan geçmişi onu yalnız bırakmıyor. “Aklını kaybetmekten kötü olan tek şey ona geri kavuşmaktır.” diyen filmde Spider geçmişine döndükçe gerilimin dozajı da artıyor. Ralph Fiennes’in performansı hatrına bile izlenmesi gereken bir film. İyi seyirler.

4 thoughts on “Spider – Örümcek

  1. Olur mu her filmin bir güzeliği vardır. Ben hiçbir film hakkını yemem. Mesela diyaloglar ve giysiler güzeldi. Kötü filmleri bile izlemeyi bilirsen onlarda iyidir… :)Senden korku filmi incelemeside beklerim. Ben bu film konusu okumadan aldım. film açlığı bastırmak için meğer korku değişlmiş.:)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s