Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
Yönetmen : Ezel Akay
Senaryo : Levent Kazak , Ezel Akay
Görüntü Yönetmeni : Hayk Kirakosyan
Müzik : Ender Akay
Yapım : 2005, Türkiye

Oyuncular: Haluk Bilginer, Beyaz , Ragıp Savaş , Levent Kazak , Ayşe Tolga , Ayşen Gruda, Altay Özbek, Hasan Ali Mete, Serdar Gökhan, Şebnem Dönmez , Güven Kıraç

Konusu:
Karagöz ve Hacivat inşaatta çalışan iki ameledir. Her ikisinin de birbirlerini ve çevredekileri eğlendirme konusunda doğal bir yetenekleri vardır. İnsanlar tarafından ne kadar komik oldukları keşfedilince şehrin ileri gelenlerinin de katıldığı çeşitli toplantılara ve eğlencelere davet edilirler ve bir anda ünlü olurlar. Bu şöhret onların düşüşlerinin de başlangıç noktası olur.

Yorumum:
Ezel Akay’ın bu filmi çektiğini duyduğumdaki heyecanım film gösterime girene kadar sürmüştü. Hacivat ve Karagöz’ü canlandıran Beyaz ve Haluk Bilginer’in kimyası filme ait güzelliklerden sadece biri. Film görselliğiyle de sizleri büyülüyor. Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu gibi bir çok sanatsal imgeyi içinde barındıran film, Sanat Yönetimi dalında Siyad’tan aldığı ödülle de başarısını kanıtladı.Ne üzücüdür ki bu film için Bursa’da inşa edilen şehir kalıcılığını sürdüremedi. Film müzikleriyle de takdirimi kazandı.Özellikle de Yunus Emre’nin dizelerinden oluşan “Dört Kitabın Manası” dinlemekten bıkmayacağınız bir parça. İzlemeden geçmeyin! İyi seyirler.

2 thoughts on “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s