İçimdeki Deniz – Mar Adentro

İçimdeki Deniz – Mar Adentro
Yönetmen : Alejandro Amenábar
Senaryo : Alejandro Amenábar , Mateo Gil
Görüntü Yönetmeni : Javier Aguirresarobe
Müzik : Alejandro Amenábar
Yapım : 2004, İspanya / Fransa / İtalya , 125 dk.
Oyuncular : Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas, Mabel Rivera, Celso Bugallo, Clara Segura, Joan Dalmau , Alberto Jiménez

Konusu :
Ötanazi hakkına ilişkin filmde, bir kaza sonucu yaşamının kalanını yatakta geçirmek zorunda kalan bir adamın ötenazi hakkına sahip olma mücadelesi konu ediliyor.
“Biçimsiz ve bozulmuş bir bedenin bekçisi olan bir insan için, yani benim için, saygınlık nedir? Ben, hayatı, özgürlüğü seven çoğu insan gibi, yaşamanın bir hak olduğuna, ama bir mecburiyet olmadığına inanıyorum.”/Ramon Sampedro

Ramon Sampedro Kimdir?
19 yaşında bir Norveç gemisinin mürettabatına katılarak dünyayı keşfetme hevesi ile denizlere açılan Ramon Sampedro, 25 yaşındayken bir kaza geçirdi. Yüksek bir yerden denize atladı ve bel kemiğini kırdı. Boynundan aşağısı tutmuyordu ve artık iyileşmesi imkansızdı… Ailesinin bakımına muhtaç, yatalak bir hasta olarak hayatını geçirmek zorundaydı. Hayatına son verme kararını aldı.
Tüm vücudunun felçli olmasından dolayı bu düşüncesini kendi kendine gerçekleştirmesi imkansızdı. Amacına ulaşmak için yasal olarak İspanya hükümetine başvurdu.
Sampedro’nun, ötanazi hakkı talebi yıllarca sonuçlanamadı. Ulusal ve uluslararası basının ilgisini çekti ve hakkında yazılar yazıldı. Tüm bunlara rağmen bu arzusunu gerçekleştiremedi.
Bu arada yattığı yerden yazılar yazdı. 1996 yılında tüm yazılarını ‘Letter From Hell / Cehennemden Mektuplar’ adlı kitabında yayımlandı. 1998 yılında ötanazi planını uygulamaya karar verdi. (Kaynak:http://arsiv.ntvmsnbc.com)

Yorumum:
Hayatına mal olan özgürlüğünü mü seçmeliydi yoksa özgürlüğüne mal olan hayatını mı? Ramon’a göre özgürlüğün olmadığı bir hayat, hayat değildi ve o onurlu bir şekilde ölmek istiyordu. Yaşamanın bir tercih, bir hak olduğunu düşünüyordu. Haklı olup olmadığını film boyunca irdelediğimiz Ramon’a yardım etmeye çalışan yaşamak taraftarı Rosa ve ölmek istemesinin arkasında duran avukatı Julia, ölüme giden bu süreçte kendimize de bir taraf seçmemizi isteyen işaretler gibiydi. Rosa’nın Ramon’un yaşamasını istemesindeki sebep onu sevmesiyse, gerçekten seven birinin yapması gereken sevdiği kişinin mutlu olmasını istemek değil miydi? Aynı Ramon’un yıllar önce yaptığı gibi… Ya da yaşadıkları nedeniyle onu anlayabilecek tek insan olan Julia birgün sonlanacağını bile bile hayallerinin peşinden koşmanın ne anlamı var derken haklı mıydı?

Hayat bu kadar kötü değil ve her zaman umudumuzu koruyabilmeliyiz. Pederin dediği gibi hayat ellerinin kollarının hareket edebilmesi demek değildi. Bedensel fonksiyonları çalışan her insanın yaşadığı hayat mıydı? Hayatı hayat yapan umutlarımız, hayallerimiz, düşüncelerimiz ya da filmin tabir ettiği gibi ‘içimizdeki deniz’di. Peki Ramon kendi icatlarıyla yazabiliyor, duyabiliyor, tada biliyorken… Neden elindekilerin kıymetini bilemiyor ve hayattan kendini ‘özgür iradesiyle’ soyutluyor? Gerçekten tek isteği ölmek olsa neden sevdiklerinden ayrılırken üzülüyor ve ölmeden önce tereddüt ediyor? Çünkü o da içten içe yaşamak için sebepleri olduğunu biliyor ancak olmadığını sandığı ‘özgürlüğünü’ kullanıp yaşama veda ediyor.

Yalın bir şekilde tüm bu soruları sormamıza neden olan bir film ‘içimdeki deniz’ ve Javier Bardem’in harika oyunculuğuyla hayatı,ölümü ve özgürlükleri sorgulamamıza yardım eden harika bir dram. İyi seyirler…

Reklamlar

2 thoughts on “İçimdeki Deniz – Mar Adentro

  1. benim içinse yönetmenin en seviğim filmi, “diğerleri” ikinci sırada ama senin ilgi alanların dahilinde “diğerleri” birinci sıradadır normal olarak :)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s