Amelie – Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain

Amelie – Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain
Yönetmen : Jean-Pierre Jeunet
Senaryo : Jean-Pierre Jeunet , Guillaume Laurant
Görüntü Yönetmeni : Bruno Delbonnel
Müzik : Yann Tiersen
Yapım : 2001, Fransa / Almanya , 120 dk.
Oyuncular : Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz , Rufus, Yolande Moreau, Artus de Penguern

Konusu:
Paris’te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie…
Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir…
Amelie aşık olmuştur…

Yorumum:
Doğallığı, komikliği ve absürtlüğü ile hayranlığımı kazanmış bir Fransız klasiği. Paris, mekan olduğu her filmde aşkın şehri olarak tarif edilmiştir ancak Jean Pierre Jeunet’in Amelie’sinde kırmızı, yeşil ve sarının tonlarında resmedilmiş modern bir masal diyarı. Filmde hayatın boşluklarını hayal güçleriyle tamamlamaya çalışan karakterlerimiz var. İnsanların hayatına girerek aslında kendi fanusunu kırmaya çalışan ve onları kendi hayatına çağıran Amelie, pek de mutlu olmayan bir evde, ona yakınlaştığı anlarda kalbi küt küt attığı için kalp hastası olduğunu düşünen mesafeli babası ve evdeki eğitimini üstlenen sinirli annesiyle gergin bir ailede çocukluğunu yaşa(yama)mış bir karakter. Büyüdüğü ev öyle huzursuz bir ortam ki, Amelie’nin tek arkadaşı balık bile intihara meyilli!
23 yaşına geldiğinde dahi kendi yarattığı hayal dünyasında yaşamaya devam eden ve hayal gücüyle her şeyi görünenin dışında açıklayan Amelie, kendisini düşkünlerin rahibesi ve manavın korkulu rüyası zorro olarak görüyor ve bir dizi insanın hayatına küçük dokunuşlarda bulunuyor. Ancak başkalarını değiştirirken gösterdiği cesareti kendisine yakın hissettiği ve kendini değiştirmesini sağlayacak Nino’nun karşısına çıkarken göstermekte zorlanıyor. Film sonlara doğru aşkı irdeleyerek tek amacı aşkı bulmak olan diğer romantik komedilerden farkını da bir kez daha ortaya koyuyor. Spielberg gibi kaynak olarak çocukluğunun hayal dünyasını kullanan Jean Pierre Jeunet’in farklı ve masalımsı filmi Amelie’yi mutlaka görmelisiniz. İyi seyirler.

Not: Filmin soundtrack’i de bir ömür boyu dinlemekten bıkmayacağınız güzellikte!

Reklamlar

2 thoughts on “Amelie – Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s