From Dusk Till Dawn – Günbatımından Şafağa

From Dusk Till Dawn – Günbatımından Şafağa
Yönetmen : Robert Rodriguez
Senaryo : Quentin Tarantino
Görüntü Yönetmeni : Guillermo Navarro
Müzik : Graeme Revell , The Blasters
Yapım : 1996, ABD , 108 dk.
Oyuncular : Harvey Keitel, George Clooney , Quentin Tarantino, Juliette Lewis, Ernest Liu, Salma Hayek, Cheech Marin, Danny Trejo

Konusu:
Gecko kardeşler, bir soygun sırasında çeşitli insanların ölümüne sebebiyet veriyorlar, bu yüzden de Meksika sınırına ulaşmaya çalışıyorlar. Seth (George Clooney), kardeşi Richard’a (Quentin Tarantino) göre ayağı yere daha sağlam basan bir ‘suçlu’. Devamlı tartışan, sürekli anlaşmazlığa düşen bu iki kardeş, önlerine çıkan ilk aileyi Meksika sınırından rahat geçebilmek için silah zoruyla rehin almayı planlıyorlar. Jacob Fuller (Harvey Keitel) işte tam bu sırada ailesiyle -kızı Kate (Juliette Lewis) ve oğlu Scott (Ernest Liu)- karavanları aracılığıyla tatil yapmaktadırlar… Şans Jacob’a ‘gülüyor’ ve Gecko kardeşler bu aileyi esir alarak sınıra yakın bir barda geceyi geçirmek üzere yola çıkıyorlar. Ancak gece oldukça uzun ve umulmadık olaylara gebedir.

Yorumum:
Kendi içinde bir üçlemem olan “El Mariachi” , “Desperado” ve ” Bir Zamanlar Meksika’da”nın yönetmeni Robert Rodriguez’in yol filmi gibi başlayan ancak gore filme dönüşen, komediyi ve macerayı da harmanlayan filmi Günbatımından Şafağa’nın senaryosu, Rodriguez’in kafadarı Quentin Tarantino tarafından yazılmış. QT sadece senaryoyu yazmamış başrollerden birine de kurulmuş. Filmin diğer önemli ismi QT’nin kardeşini canlandıran George Clooney. İkilinin keyif veren atışmalarında QT’nin zeki kaleminin etkisi büyük. Aynı etki Salma Hayek’in dans sahnesinde ayak fetişini yüzümüze yüzümüze çarparken de kendisini gösteriyor! Filmin ev sinemasında birkaç devam filmi çıksa da siz onlara aldırmayın ve bu filmi arşivinize koyun! Defalarca izlemekten sıkılmayacağınız bir QT-Rodriguez işbirliği, iyi eğlenceler.

2 thoughts on “From Dusk Till Dawn – Günbatımından Şafağa

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s