Hunger – Açlık

Aclik-Film-AfisYönetmen : Steve McQueen
Senaryo : Steve McQueen , Enda Walsh
Görüntü Yönetmeni : Sean Bobbitt
Müzik : Leo Abrahams
Yapım : 2008, İngiltere / İrlanda , 96 dk.
Oyuncular : Michael Fassbender (Bobby Sands) , Stuart Graham (Ray Lohan) , Liam Cunningham (Peder Moran)
Ödülleri:
*Cannes Film Festivali’08- Golden Camera
*Venedik Film Fesitvali’08- Gucci Prize
*Toronto Film Fesitvali’08- Discovery Award

Konusu:
İrlanda Kurtuluş Ordusu’nu temsil eden isimlerden biri olan Bobby Sands’in zulüm dolu hapishane günleri…Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkar. Hayatı mücadele ile geçmiş Sands kendi vücudunu yaşamının son savaş alanı olarak ortaya koyar. Bununla birlikte, hapishane mahkumlar için olduğu kadar gardiyanlar için de tam bir cehennemdir.

Yorumum:
1960’larda başlayarak 10 Nisan 1998 yılındaki Belfast anlaşmasına kadar,Kuzey İrlanda’da Cumhuriyetçi ve paramiliter organizasyonlarla, R.U.C. (Royal Ulster Constabulary :1922 – 2001 yılları arasında Kuzey İrlanda’da görev yapan polis kuvvetleri) ve İngiliz Ordusu arasında sürmüş olan şiddet olaylarını anlatan Hunger, uygulanan şiddeti olduğu gibi yansıttığı için herkese tavsiye edebileceğim bir film değil, en başta belirtmem gerek. 5 yıl süren ve protesto süresince 19 hapishane memurunu öldürüldüğü battaniye protestosunu*ve ardından çıkan yıkanmama protestosunu** konu alan film, protestolar neticesinde gardiyanların mahkumlara uyguladığı şiddet ve aldıkları karşı şiddetler, boşaltılmayan lazımlıklar sonucunda mahkumların dışkılarını duvarlara sürmesi sonucu giysisiz, yataksız hücrelerde verilen yaşam mücadelesini izlerken “en büyük kötülüklerin insanlara yine insanlardan geldiği”ne bir kez daha şahit oluyoruz. Filmde açlık grevinin 66.gününde ölen Bobby Sands’ın yavaş yavaş yok olmaya başlayan bedeni, insanın gözünü kararttığında neler yapabileceğinin simgesi oluyor. Tutuklu ve açlık grevinde olan bu adamın yapılan seçimlerde milletvekili seçildiğini ve almak uğruna ölümü göze aldığı hakların alınmasında etkili olduğunu da belirtelim. Eleştirmenlerden iyi not alan filmi, gerçeklerden hareket eden politik film severler sevebilir, iyi seyirler…

*battaniye protestosu: 14 Eylül 1976 yılında tutuklanan Kieran Nugent tarafından, hapishanenin verdiği üniformayı giymeyi reddederek başlamıştır. Bu olayın duyulmasıyla tüm yeni gelen mahkumlar protestoya katılmışlar ve üniforma giymeyi reddetmişlerdir. Bunun önüne geçmek isteyen hapishane yönetimi, üniforma giymeyi reddeden mahkumların odalarında bulunan eşyaları çıkartmış ve mahkumlara verilen yemeklerde kısıntıya gitmiştir. Direniş kırılamayınca ceza ağırlaştırılmış, yönetim havalandırmaya çıplak çıkılamayacağı bahanesiyle mahkumları 24 saat hücrelerinde tutmaya başlamıştır. Mahkumlarla gardiyanlar arasındaki gerilimi artması sonucunda ‘Yıkanmama’ protestosu başlamıştır.

**yıkanmama protestosu: 1978 Mart’ında mahkumlar, banyoya giden mahkumların memurlardan dayak yediklerini bildirerek, banyoya gitmeyeceklerini, banyo ihtiyaçları için hücreler duş kurulmasını istemişlerdir. 1978 Nisan’ında bir mahkumla bir gardiyan arasında çıkan kavganın neticesinde mahkum tecride götürülmüştür. Tecritte arkadaşlarının dayak yediğini duyan diğer mahkumlar hücrelerindeki mobilyaları parçalamışlardır. Buna karşılık hapishane idaresi odalardan tüm eşyaları çıkartmış ,mahkumlara sadece bir şilte, bir battaniye ve tuvalet ihtiyacı için de birer lazımlık vermiştir. Buna karşılık mahkumlar hücrelerinden çıkmayı reddetmişlerdir. Mahkumların hücrelerini terk etmemesi sebebiyle hücreler temizlenemiyor ve lazımlıklar boşaltılamıyordu. Boşaltılamayan lazımlıklarda biriken “artıkların” fazlalaşması sebebiyle mahkumlar bunlarla duvarları sıvamaya başlamışlardır.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s