Spirited Away – Ruhların Kaçışı

Spirited Away – Ruhların Kaçışı
Yönetmen : Hayao Miyazaki
Senaryo : Hayao Miyazaki
Görüntü Yönetmeni : Youji Takeshige
Müzik : Joe Hisaishi , Yumi Kimura
Yapım : 2001, Japonya , 124 dk.

Konusu:
Chihiro babasının iş değişikliği nedeniyle bulunduğu şehirden taşınmak zorunda olan 10 yaşında üzgün ve biraz da hırçın bir kız çocuğudur. Chihiro ve ailesi bu taşınma için yapacakları yolculukta pek çok ilginç şeyle karşılaşacaklardır. Önce Chihiro’nun anne ve babası mola yerlerindeki yemekleri yedikleri için domuza dönüşürler. Chihiro anne ve babasına yardım etmek ister ancak ortalık bir anda hayalet karnavalına dönüşür.
Chihiro hayatta kalmak için, kendisini bir çeşit ‘hayalet dinleme tesisi’ olan otele kabul ettirmek zorundadır. Chihiro bu otelde hayaletlerin gizem perdesini aralamakla kalmayacak, aynı zamanda esrarengiz Haku ile aşkın büyüsünü de keşfedecektir.

Yorumum:
Miyazaki dünyasının en önemli filmlerinden biri olan Ruhların Kaçışı, Chihiro isim küçük bir kızın kendi ayakları üstünde durmaya başlayışının yolculuğu. Miyazaki’nin çocukları yetişkin işlerinde çalıştırması,insanların doğaya verdiği zararlara filmde bir karakter yada bir olay aracılığıyla değinmesi, saf sevgiyi çocuk kahramanlar arasında yaşatması yine izleyeceğiniz Miyazaki özellikleri.
Ben uzakdoğu filmlerini pek izlemem, hele animeler hiç ilgimi çekmezdi ancak Miyazaki animeleri istisna uygulanması gereken filmler. Aynı Kim Ki Duk gibi bir iki Uzakdoğulu sinemacıyı istisna olarak takip ettiğizde kazanç sağlayacağız gibi Miyazaki’de animelere bakış açısınızı değiştirecektir. Avrupada ve Amerikada gösterildiği festivallerden 19 ödül alan bu animasyonu izlemeden geçmeyin derim, iyi seyirler!

Reklamlar

4 thoughts on “Spirited Away – Ruhların Kaçışı

  1. Miyazaki, beni daha 9-10 yaşımdayken doğu kültürünün görsel öğeriyle tanıştırdı, tabi o zaman felsefesine kafa yoramıyordum =) Her zaman ürkütücü bulmuşumdur miyazakinin yapımlarını, bir dante alighieri çizdiği cehennemin 9 katı profili bile doğu ve japon odaklı kültürün yanında ayı teddy nin piknik alanı gibi kalmıştır gözümde =)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s