En İyi 5 Tarantino Filmi

Quentin Tarantino film müziklerinden ödünçalıntı(!) olduğunu gizlemediği film diyalogları ve sahnelerine kadar kendine has bir sinema dili yaratan sinemacılardan.Ondan genelde ya nefret edersiniz ya da deli gibi takipçisi olursunuz, ortası pek yoktur.İşte bu çılgın sinefil son filmiyle rüzgar gibi esiyor yine sinemalarda. Kadrosundan müziklerine, görüntü yönetiminden diyaloglarına buram buram bir QT filmi var karşımızda! Yakında kritiğini yazacağım ama vakit darlığından öncelikle bir QT TOP 5’i yapmak istedim.
1 – PULP FICTION/ UCUZ ROMAN (1994)
John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Harvey Keitel, Tim Roth, Christopher Walken, Bruce Willis.. Böylesine değerli bir kadroya sahip bir film Tarantino gibi film delisi bir yönetmen ve senaristin elinden çıkar da beğenilmez mi? Bu film deyince akla bir çok sahne geliyordur eminim ama en unutulmazı kuşkusuz Thurman-Travolta dansı :) Popüler sinemanın başyapıtlarından olan bu film her ne kadar “Rezervuar Köpekleri” ile adını duyurmuş olsa da QT’yu QT yapan filmdir.
2 – REZERVUAR KÖPEKLERİ (1992)
QT’nin ilk şahaseri olan bu film aksiyon, kan ve şiddeti harmanlarken Tarantino Sinemasının iskeletiyle de tanıştırmıştı bizleri. Bu filmdeki kulak kesme sahnesini hatırlayanlar ve yadırgamayanlar Soysuzlar Çetesi’ndeki kafa derisi soyma sahnelerinde pek tepki vermeyeceklerdir muhtemelen. Yönetmenimiz şiddeti tüm çıplaklığıyla yansıtmayı sevmese “Otel” gibi bir filme destek vermezdi zaten değil mi?:)
3 – SOYSUZLAR ÇETESİ (2009)
Evet QT’nin son filmi ilk beşte olmayı fazlasıyla hak ediyor. Tarantino’dan beklenen şiddet var mı var, kulakların pasını silecek parçalar var mı var, “işte bu” dedirten diyaloglar var mı var, eğlence var mı o da var! Dolayısıyla bu filmden bir QT hayranının memnun kalmaması çok zor bence :)
4 – KILL BILL VOL 2 (2004)
Aslında bu filmleri ayırmak ne kadar doğru bilemedim, sonuçta bir bütünler… Ama ikinci bölüm hem Bill’den alınan intikam nedeniyle hem de ilk bölüme göre daha çok beğendiğim intikamları nedeniyle benim için daha özeldir. Yine de QT’nin Uma Thurman ve ayak fetişini, göstermekten zevk aldığı kanlı dövüş sahneleri, müzikleriyle bir bütündür ve izlenmesi gerekir.Uma Thurman’ı sevmiyorsanızda bu filmde seveceksiniz!
5 – DEATH PROOF/ ÖLÜM GEÇİRMEZ (2007)
QT’nin kankası Rodirguez’le tasarladıkları Grindhouse projesinin bir ayağı olan bu film bir çok Tarantino hayranını memnun edemedi. Ancak benim için soundtrack’inin yeri diğer Tarantino filmi müziklerinden daha ayrıdır! Ayrıca QT’nin ilk görüntü yönetmenliği tecrübesini yaşadığı filmdir. Eski B filmleri tadında, nostaljik bir atmosferde, çılgın kadın karakterleriyle izlenmeye değer bir Tarantino filmi, filmle ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
Reklamlar

5 thoughts on “En İyi 5 Tarantino Filmi

  1. Qt filmleri arasında ucuz roman tamamem farklı bir yeri vardır bende… o en iyi filmidir. Kill bill'de dahil son filmlerini bir türlü beğenemiyorum ama soysuzlar çetesinden çok umutluyum

    Beğen

  2. soysuzlar çetesi'ni de beğeneceğini düşünüyorum… QT röportajlarında Pulp Fiction'dan sonra ikinci en iyi filmi olduğunu söylüyor…

    Beğen

  3. Her filmi harika fakat ben en çok kıll bıll ve death proff'u beğendim. Evet bence de Pulp fiction'dan sonra en iyi filmi Soysuzlar Çetesi'dir aa aklıma gelmişken hemen inceliyorum.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s