Hotel Rwanda

Hotel Rwanda
Yönetmen : Terry George
Senaryo : Keir Pearson , Terry George
Görüntü Yönetmeni : Robert Fraisse
Müzik : Rupert Gregson-Williams , Andrea Guerra
Yapım : 2004, Kanada / İngiltere / G. Afrika Cumhuriyeti , 110 dk.
Oyuncular : Don Cheadle (Paul Rusesabagina) , Sophie Okonedo (Tatiana) , Nick Nolte (Albay Oliver) , Joaquin Phoenix , Cara Seymour (Pat Archer) , Antonio David Lyons (Thomas)

Konusu:
1994 yılında, Ruanda’da yaşanan katliamlardan esinlenen “Hotel Rwanda”, bin iki yüz kişiyi vicdanının sesini dinleyip otelinde saklayarak kurtaran bir otel müdürünün, Afrikalı bir Oskar Schindler’in öyküsünü anlatıyor. Hutu kabilesi, 800 bin Tutsi’yi katleder. Hutulardan Paul Rusesabagina, bir Tutsi olan Tatiana’yla evlidir. Karısının bütün uyarılarına karşın iktidardaki Hutuların Tutsilere uyguladığı baskıları görmezden gelen Paul, artan gerilimin katliama dönüşmesi ve hiçbir diplomatik ya da bürokratik yolun işe yaramaması üzerine can havliyle dizginleri eline alır ve oteline sığınan Tutsileri kendi yaşamını riske atarak korur.

Yorumum:
Biz gerçekten böyle bir dünyada mı yaşıyoruz? Hala bu kadar vahşi ya da bu kadar umursamaz olabilir miyiz? Bireysel olarak bakamayız belki bu olaya ama devletlerin yani gücü elinde bulunduranların çoğu ‘çıkarcı ve umursamaz’ günümüzde,insanlık değil asıl önemsenen. Hayatların değer kazanması için bir oy değerinde olması gerekir onların gözünde!Dünyanın medeni ülkeleriyiz diye bas bas bağıran ülkeler asırlardır medeniyetsizliğin portresini çizerlerken bizlerin elinden bir şey gelmiyor ne yazık ki… Ve filmde de bahsedildiği gibi Afrika’da ve dünyanın bir çok yerinde olan soykırım ve çatışmalara “ne korkunç” deyip geçmekten başka bir şey yapmıyoruz,yapamıyoruz. Ama gücü yetenlerin bir şey yapmaması asıl acı olan!Bir şeyler yapabilecek insanların hiç bir şey yapmamayı tercih ettiği bir dünyada aslında elinde inancından ve merhametinden başka hiçbir şeyi olmayan bir adamın binlerce masumu kurtarışının hikayesi “Hotel Rwanda”. Yıllardır hor görülen siyahların çektiği eziyetlerden sadece bir kaçı filmde anlatılanlar. Bu insanlar o kadar hor görülüyorlar ki sizi kurtaracağız vaatleri veren “süper güçler” onları terk ederken tek söyledikleri hiç bir oy değerlerinin olmadığı çünkü bir zenci bile değil bir Afrikalı olduklarıdır! Tabii kayıtsız kalamayan ve yardımcı olmaya çalışan insanlar da var dünyada ama güçleri elinde bulunduran devletler kayıtsız kalınca o ülkenin vatandaşının yardım eli nereye kadar uzanabilir ki? Yıllardır kullanılan Afrikalıların Rwanda’da yaşadıkları gibi yaşanan bir çok vahşetin sebebi devletler iken bireyin elinden ne gelir? Hele ki o birey yıllardır sömürülmüş,itilmiş,aydınlatılmak yerine vahşileştirilmiş bir miletten ise? İşte çaresiz Afrikalıların birbirlerine düşürüldüğü ve birbirlerini yok etmek için bırakıldığı bir film var karşımızda,inanan ve insan sevgisini kaybetmeyen birinin neler yapacağını gösteren bir film! Hepimiz izleyip kendimize bir şeyler çıkarabilmeliyiz bence…

2 thoughts on “Hotel Rwanda

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s