It’s a Free World… – İşte Özgür Dünya

It’s a Free World… – İşte Özgür Dünya
Yönetmen : Ken Loach
Senaryo : Paul Laverty
Görüntü Yönetmeni : Nigel Willoughby
Müzik : George Fenton
Yapım : 2007, İngiltere / İtalya / Almanya / İspanya / Polonya , 96 dk.
Oyuncular :
Kierston Wareing (Angie) , Juliet Ellis (Rose) , Leslaw Zurek (Karol) , Joe Siffleet (Jamie) , Colin Caughlin (Geoff) , Frank Gilhooley (Derek)

Konusu:
İş yerinde gördüğü kötü muameleden bıkmış olan ve oğlunun geleceği için endişe eden Essexli genç kadın Angie, kendi işini kurmaya karar verir: Londra’da bir barın arka tarafında kurduğu ofiste göçmen işçilere iş bulacaktır. Angie başarı ve servet basamaklarını tırmanırken, dünyayı döndüren para illetiyle ne kadar ileri gidebildiğine tanık oluruz.

Yorumum:
Ken loach emeğin değerinin bilinmediği günümüz dünyasında sade ve gerçekçi anlatımıyla yeri çok özel bir yönetmen. Yıllardır aynı hikaye üzerinde durduğu hakkında eleştirilse de bu kendini yineleyişin tek sebebi eleştirilmesine rağmen değişmeyen aksine daha da büyüyen kapitalist dünya!

Angie kapitalizme ayak uydurmayı tercih eden, gözünü para hırsı bürümüş alt sınıftan biri. Tek düşündüğü kendi ve oğlu, bu da onun insanlığını kaybetmesine neden olan bir yukarı tırmanma savaşına girmesine neden oluyor. Angie yönetmenin anlatmak istedikleri için çok ideal bir karakter. Kierston Wareing de gayet başarılı bir oyunculuk çıkarmış. Angie’nin dünyada olan bitenlere karşı bencil tavrı bizleri kendimizi sorgulamaya yönlendiriyor. Bu kendimizi sorgulayışta Angie’e kim olduğunu hatırlatmaya çalışan Rose’unda payı büyük. Günümüzde 3.dünya ülkelerindeki doktorlar, öğretmenler kapitalist dünyanın devleri olan İngiltere, Amerika gibi ülkelerde karın tokluğuna çalışırken bu işten patronlar yani baştakiler dışında kimse çıkar sağlayamıyor diyor film. Angie de o baştakilerden olmaya başladığında bir zamanlar olduğu kişi olmayı bırakıp Rose’a ‘burası özgür bir dünya ve diğer insanlar umurumda değil’ diyebiliyor.

İşte Özgür Dünya gibi bizim dışımızda dönmeye devam eden dünyamız ve yaşayan insanlar hakkında bazı gerçekleri sinemanın aracılığıyla görmek hepimizin içindeki insana bir yerlerden dokunmalı ve böyle filmler hepimizi biraz da bilinçlendirebilmeli diye düşünüyorum. Loach gibi yönetmenler ve filmlerine ihtiyacımız olduğu bir özgür dünyadayız ve herkes tarafını seçmekte özgür. Kendi tarafınızı seçmekte önemli bir yere sahip olabilecek bu filmi kaçırmayın derim…

Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s