Memoirs of a Geisha – Bir Geyşanın Anıları

Memoirs of a Geisha – Bir Geyşanın Anıları
Yönetmen : Rob Marshall( Chicago,Nine)
Senaryo : Akiva Goldsman , Ron Bass , Robin Swicord , Doug Wright , Arthur Golden (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Dion Beebe
Müzik : John Williams
Yapım : 2005, ABD , 145 dk.
Oyuncular : Zhang Ziyi (Sayuri Nitta) , Ken Watanabe (Başkan) , Kôji Yakusho (Nobu) , Michelle Yeoh (Mameha) , Kaori Momoi (O-kami) , Youki Kudoh (O-Kabo) , Li Gong (Hatsumomo) , Kenneth Tsang (General)
Konusu:
2. Dünya Savaşı’nın öncesinde, meteliksiz bir ailenin çocuk yaştaki kızları, hizmetçi olarak çalışması için geyşa evine gönderilir. Tehlikeli rakiplerine rağmen küçük kız, geyşa Nitta Sayuri olarak bir efsaneye dönüşür. Güzel ve işinin ustası Sayuri, zamanının en güçlü erkeklerini cezbeder. Ancak sahip olamayacağı tek adama olan gizli aşkını bir türlü aklından çıkaramamaktadır.
Yorumum:
Geyşalık bir sanattır,bir geyşa hissedemez,bir geyşa isteyemez diyor film. Peki nasıl bir film “Memoirs of a Geisha”? Muhtemelen ‘ticari’ nedenlerle İngilizce çekildiği ve Japonya deyince akla ilk gelenlerden olan geyşaları Çinli oyuncular canlandırdığı için bir çok acımasız eleştiriye maruz kalan hatta Çin’de yasaklanan bir film. “Son Samuray”daki muhteşem performansından hatırlayabileceğimiz Ken Watanabe, en son “Mumya:Ejder Imparatoru’nun Mezarı”nda izlediğimiz Michelle Yeoh gibi uzakdoğu sinemasının en ünlü isimlerinin rol aldığı,zarif olduğu kadar görkemli de bir film. Geyşaların hayat kadını olmadığı gibi bir eş de olamayacağını, geyşalığın bir seçim değil bir mecburiyet olduğunu ve küçük bir kızın nelere cesaret edebileceğini anlatan,sıkılmadan izleyebileceğiniz,kusursuz yönetimi,rahatlatan müziği ve harika performanslarıyla sizi etkisi altına alacak bir film. Kıssadan hisse ıskalanmaması gereken filmlerden..

One thought on “Memoirs of a Geisha – Bir Geyşanın Anıları

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s