Ayın Yıldızı : AUDREY TAUTOU

Dişçi bir baba ve öğretmen bir çocuğu olarak Puy-de-Dôme, Fransa’da 9 Ağustos 1976’da doğan Audrey Justine Tautou, küçük yaşta komediye ilgi duymaya başladı ve Cours Florent’te oyunculuk eğitimi almaya başladı.  Mezun olduktan sonra Fransa’nın en büyük ve önemli filmlerinde boy göstermeye başladı. 1998 yılında katıldığı 9. Béziers Genç Aktörler Festivali’nde “En İyi Genç Aktris” ödülünü kazandı. İki yıl sonra da Prix Suzanne Bianchetti-Gelecek Vadeden Genç Sinema Oyuncusu ödülüne layık görüldü.
Onu tüm dünyaya tanıtan rolünü ise 2001 yılında oynadığı romantik-komedi “Amelie” ile aldı. Canlandırdığı Amélie Poulain karakteri, genç oyuncunun çocuksu, yalın güzelliğinin de etkisiyle gösterildiği dönem gençler arasında büyük bir hayran kitlesi kazandı. Bu filmdeki performansıyla Bafta, Cesar gibi sayılı ödül töreninin de içinde bulunduğu birçok geceden ve festivalden adaylık aldı. Martine rolüyle “İspanyol Pansiyonu”nda karşımıza çıktıktan sonra “Seviyor… Sevmiyor…” isimli romantik komedide yer alan Tautou, Şenay isimli bir Türk göçmeni canlandırdığı “Kirli Tatlı Şeyler” ile ilk İngilizce rolünü de almış oldu. “Amelie”nin yönetmeni Jean Pierre Jeunet onunla çalışmaktan çok keyif almış olacak ki “Amelie”den üç yıl sonra çektiği “Kayıp Nişanlı” filminin başkarakteri Mathilde rolünde de güzel aktrisi oynattı.
“İspanyol Pansiyonu”nun devamı olan “Rus Bebekler” filminde yer alan ve “Zengin Avcısı” isimli bir romantik komediyle sevenleriyle buluşan güzel yıldızın Hollywood’a transferi ise 2006 tarihli Ron Howard filmi “Da Vinci Code” ile Tom Hanks’in rol arkadaşı olarak gerçekleşti. Dan Brown’un bestseller kitabı Da Vinci Code’da büyükbabasının öldürülüşünü çözmek için simgebilimci kahramanımız Robert Langdon’dan yardım isteyen Sophie Nevueu karakteriyle karşımıza çıkan güzel aktris Hollywood’u pek sevmemiş olacak ki verdiği bir röportajda “ Ben Fransız bir aktristim.  Bir daha İngilizce çekilen bir filmde oynamam demiyorum, ancak, evim, halkım, kariyerim Fransa’da. Bu nedenle Hollywood’ta film çeksem de Los Angeles’a taşınmam.” diyerek kökenlerine bağını vurgulamıştır. Biz Tautou severler de, akıcı İngilizcesine rağmen onu Avrupa yapımlarında izlemekten daha çok keyif alıyoruz sanırım.
2007 yılında “Bir Aradayız, Hepsi Bu” isimli bağımsız yapımla izleyici karşısına geçen Fransız aktris geçtiğimiz ay da Fransız modacı Gabrielle ‘Coco’ Chanel’ın, Chanel olmadan önceki hayatından bahseden “Coco Avant Chanel” de karşımıza çıktı. İçlerinde Keira Knightley’nin de bulunduğu birçok isimden sonra ‘Coco’ Chanel rolünü alan güzel oyuncu, kendinden emin ve karizmatik modacı ile karşılaştırıldığında çocuksu yüzüyle dezavantajlı gibi gözükse de rolünün hakkını vermiş deniliyor. Güzel yıldızın yeni projelerini merakla bekliyoruz…
*bu yazım Blog Dergisi‘nin Aralık sayısında yayımlanmıştır.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s