Me and You and Everyone We Know – Ben Sen ve Diğerleri

Me and You and Everyone We Know – Ben Sen ve Diğerleri
Yönetmen : Miranda July
Senaryo : Miranda July
Görüntü Yönetmeni : Chuy Chávez
Müzik : Ryeland Allison
Yapım : 2005, ABD / İngiltere , 91 dk.
Cannes, Altın Kamera
Sundance, Jüri Özel Ödülü
Stockholm, En İyi İlk Film
Oyuncular:
John Hawkes (Richard Swersey) , Miranda July (Christine Jesperson) , Miles Thompson (Peter) , Brandon Ratcliff (Robby) , Carlie Westerman (Sylvie) , Natasha Slayton (Heather) , Najarra Townsend (Rebecca)
Konusu:
Yaşlıların şoförlüğünü yaparak hayatını kazanan hevesli görsel sanatçı Christine (Miranda July) ve çocuklarını tek başına büyüten ayakkabı satıcısı Richard (John Hawkes) arasında filizlenmesi muhtemel aşk, filmin omurgasını oluşturuyor. Christine ve Richard’ın o veya bu şekilde tanıdıkları sayısız orijinal yan karakterin her biri, hayatlarındaki iletişim boşluğunu doldurmak için farklı şekillerde çaba gösteriyorlar.
Yorumum:
2006’da !f İstanbul’da gösterilen ve düşük bir bütçeyle DVD’de çekilen, Sundance ve Cannes ödüllü “Ben Sen ve Diğerleri”nin bir sanat filmi olduğunu belirterek başlamak lazım yoruma. Ama karmaşık bir film değil aksine olabildiğine basit hikayeleri olabildiğine yalın anlatmış Miranda July. Filmi yönetmekle kalmamış senaryosunu da yazmış, ana karakterlerden şöforluk yapan video sanatçısı Christine’i de canlandırmış sempatik sanatçı. Film de Christine’in çektiği videolar gibi bakmasını bilene keyif verecek türden. Bazen sizi şaşırtacak bazen de duygulandıracak bu hikayelerin tek eksisi karakter tepkilerinin “gerçeklik”ten uzak olması. Gerek cinselliği keşfeden ergenler, gerek cinselliği sanal alemde yaşayan yetişkinler, gerekse küçük bir sohbetle aşık olduğu adama kendini belli ettirme çabaları… Hepsi sanat için sanat yapan bir filmde olduğumuzu hissettiriyor. Bu tarz filmlere başlamak isteyen sinefiller için hafif ve keyifli bir başlangıç olabilir. İyi seyirler…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s