Across The Universe

Across The Universe
Yönetmen : Julie Taymor
Senaryo : Dick Clement , Ian La Frenais
Görüntü Yönetmeni : Bruno Delbonnel
Müzik : Elliot Goldenthal
Yapım : 2007, ABD , 131 dk.
Oyuncular:
Evan Rachel Wood (Lucy) , Jim Sturgess (Jude) , Joe Anderson (Max Carrigan) , Dana Fuchs (Sadie) , Martin Luther (JoJo) , T.V. Carpio (Prudence) , Spencer Liff (Daniel) , Nicholas Lumley (Cyril)
Konusu:
1960’ların ortasında, bir rıhtım işçisi olan Jude yıllardır görmediği babasını bulmak için Amerika’ya seyahat eder. Gittiği yerde yeniyetme bir genç kız olan Lucy ile tanışır ve ona aşık olur.
Jude’un kardeşi Dock Amerikan ordusuna yazılmış ve Vietnam Savaşı’na gönderilmiştir. Dock hiç bilmediği topraklarda bir savaşı sürdürürken, kardeşi Jude ve sevgilisi Lucy barış eylemlerine katılan hippiler olmuşlardır.
Yorumum:
Harika Beatles şarkıları ve Evan Rachel Wood, Jim Sturgess ve Joe Anderson’nın samimi oyunculuklarıyla aşk paravanında Vietnam Savaşı ve bu savaşın ortaya çıkardığı savaş karşıtı ruhu aktaran çok başarılı bir müzikal var karşımızda. Forrest Gump gibi Vietnam’daki ve Vietnam’a asker gönderen ailelerdeki yıkımları arka planda tutmasına rağmen göstermek istediklerini gösterebilen bir film Across the Universe. Müziğin ve romantizmin içiçe olduğu filmlere ilgili sinemaseverleri fazlasıyla memnun edeceğini düşünüyorum.
Bazen bir müzik videosu tadında sürüyor Across the Universe. Max’in evindeki şükran yemeğinde Max’in okulu bırakma tartışmaları esnasınsa ‘yaptığın iş seni belirlemez, sen yaptığın işi belirlersin’ sözü özgür ruhlu bu gençlerin kendini bulma süreçlerine bir geçiş niteliği de taşıyordu. Öyle ki Lucy, Vietnam Savaşı etkisinde eylemlerin içinde buluyordu kendisini. Kendi istediği işi seçiyor, ideallerini koruyor ve dönemin aykırı ruhunu en iyi şekilde yansıtıyordu. Salma Hayek’in de konuk oyunculuğu ile renk kattığı bu filmi kaçırmayın derim, iyi seyirler…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s