La Zona – Yasak Bölge

La Zona – Yasak Bölge
Yönetmen: Rodrigo Plá
Senaryo: Laura Santullo
Görüntü Yönetmeni: Emiliano Villanueva
Oyuncular: Daniel Gimenez Cacho, Maribel Verdu, Carlos Bardem, Daniel Tovar, Alan Chavez
Konusu:
Lise öğrencisi Alejandro, Meksika’nın başkentinde, en son güvenlik teknolojisiyle korunan, duvarlarla örülü ve fakirlikle çevrili refah ve zengin bir site olan La Zona’da yaşıyor. Bir gece gecekondu mahallesinden üç genç La Zona’ya girip ev soymaya kalkışırlar. İş üstünde basılınca, yaşlı bir kadını öldürürler. Kaçmayı başaran kadının hizmetçisi güvenliği ayağa kaldırır. Çıkan çatışmada iki genç vurulur. Üçüncüsü -Miguel- ise La Zona’nın derinliklerine doğru kaçmaya başlar.
Yorumum:
Yönetmeninin ilk uzun metraj filmi olan “Yasak Bölge” gösterildiği yıl Toronto Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü ile döndü. En seçkin bağımsız filmlerin gösterildiği !f İstanbul 2008 kapsamında ülkemizde de gösterilen film bizlerin de en büyük sorunlarından olan zengin-fakir uçurumunu ve buna sebep olan, parası olanların iyi şartlarda ve güvenli bir şekilde yaşadığı siteleri hedef alıyor.
Parasız olduğu için kendini savunma hakkı tanınmayan Miguel’i dinleyen tek insan henüz masumiyetini kaybetmemiş, gözünü para ve statü hırsı bürümemiş biri, aynı yaşlarda olan ve ailesi gibi düşünmeyen Alejandro. Aslında o da yetiştirilme tarzı nedeniyle sitede saklanan Miguel’i yakalamak için başlatılan “insanlık dışı” ava katılıyor başlarda. Ama Miguel’ı bodrumlarında yakaladığında onu teslim etmeye gönlü razı olmuyor.
Geçtiğimiz yıl izleyiciyle buluşan ve “insanlığımızı kaybettiğimiz zamanları” tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Körlük kadar sivri dilli olmasa da insanlık ve ahlak konusunda önemli noktalara değinen bir film bu. İzlemekte fayda var!
 

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s