Beowulf: Ölümsüz Savaşçı

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı
Yönetmen : Robert Zemeckis
Senaryo : Neil Gaiman , Roger Avary , Anonim Beowulf şiiri
Görüntü Yönetmeni : Robert Presley
Müzik : Alan Silvestri
Yapım : 2007, ABD , 114 dk.
Seslendirenler : Angelina Jolie (Grendel’in Annesi) , Brendan Gleeson (Wiglaf) , Anthony Hopkins (Hrothgar Kralı) , Crispin Glover (Grendel) , Ray Winstone (Beowulf) , Robin Wright Penn (Kraliçe Wealhtheow) , John Malkovich (Unferth) , Alison Lohman (Ursula)
Konusu:
Kahramanların efsanevi bir döneminde, güçlü savaşçı Beowulf, Grendel isimli iblisle savaşır ve canavarın acımasız ve baştan çıkaran annesinin öfke şimşeklerini üzerine çeker. Bu üçlünün destansı çatışması Beowulf’un zamanı aşan efsanesini doğurur.
Yorumum:
Beowulf’da anlatılan destan birebir aktarılsaydı ortaya izlediğimiz zengin senaryo çıkmazdı. Öykünün orjinalinde canavar bir kralın topraklarına dadanır, başka topraklardan Beowulf diye bir kahraman gelip canavarı öldürürür sonra gidip annesini öldürür, destanın uzun yıllar sonunda gelen sonunda ise kendi ülkesinin kralı olmuş bu kahraman bir ejderha ile savaşırken ölür. Ancak senaristler bu üç bölümlük öyküye bir takım yenilikler getirerek izlenebilir keyifli bir film haline getirmişler.
Kahramanımızın arayışı kahramanlık destanlarının konusu olmak ve bu uğurda canını vermeye hazır. Ölümsüzlük arayışında olmasına rağmen ölümün kaçınılmazlığının da farkında olan kahramanımız, aynı zamanda neslini devam ettirecek bir çocuk da istiyor ve o dönem etkisini göstermeye başlayan Hristiyanlığa göre günaha teşvik eden bir güzelliğin esiri oluyor. Film çekim tekniği (performans yakalama) nedeniyle görsel açıdan bir şölen niteliğinde ve epik destanlardan hoşlananları memnun edecek başarılı bir uyarlama. İyi seyirler…
Reklamlar

2 thoughts on “Beowulf: Ölümsüz Savaşçı

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s