!f İstanbul Günlüğü: Gigante, Koca Adam

!f İstanbul’un açılışını yaptım bugün. Gigante, bir Uruguay filmi. Film, cüssesi gibi kalbi de büyük bir adamın bir kıza aşık oluşunun hikayesi. Jara, bir süpermarkette güvenlik görevlisi. Saatlerini kamera karşısında geçirdiği nöbetlerinden birinde kameradan gördüğü bir temizlik görevlisine aşık olur. Ona açılmaya cesaret edemez, her gittiği yerde takip etmekten de alıkoyamaz kendini.
İlk uzun metraj filmi Gigante ile Berlin’den üç ödülle dönen ve birçok festivalde övgüler alan Adrián Biniez, filmin hem yönetmeni hem de senaristi. Fazla diyalog içermeyen film, başarılı bir karakter analizi yapıyor ve Jara’nın mimikleriyle söze gerek bırakmıyor. Sadeliğiyle yorucu olmayan ve esprili üslubuyla keyif veren bir film.
Filmin sonunda yönetmen Adrián Biniez, seyircinin sorularını yanıtladı. Samimi cevapları ve sevecen tavırlarıyla dikkat çeken Biniez, filmi 24 günde çekmiş. Haftanın altı günü çekim yapan film ekibi, ilk iki hafta sadece geceleri kullanabildikleri süpermarketteki çekimleri bitirmişler. Ülkesi Uruguay’da yılda 2-3 film ortaya çıktığını söyleyerek film endüstrilerinin çok gelişmediğini söyleyen yönetmen, kendisinin ana akım sinema yapmakla eleştirildiğini de dile getirdi.
Filmin bir sonraki gösterimi yarın saat 19:00’da AFM Fitaş’ta. O seansa bileti olmayan !f İstanbul severler için iyi bir seçenek olabilir, iyi seyirler ..
 
Reklamlar

2 thoughts on “!f İstanbul Günlüğü: Gigante, Koca Adam

  1. Yine bir Uruguay filmi ve yine diyalogsuzluk:))Senin yorumunu okuyunca tebessüm ettim… Çünkü izlediğim ilk Uruguay filminde benzer düşünceler yaşamıştım. hatta malum sinema sitesine filmin bilgilerini yüklemiş aşağıdaki gibi de bir yorum yazmıştım. İzlemediysen izlemeni öneririm.

    Whisky:

    Bir bağımsız sinema örneği olarak özgün , keyifli ve sabır isteyen; aynı zamanda, ülkemizde gösterime girmiş ilk Uruguay filmi… Bulabilirseniz (sinemanın sadece aksiyondan ibaret olmadığı,bir sanat yanında olduğunu düşünüyorsanız:))izleyin… Ya da tv kanallarında yakalamaya çalışın. 7. sanatı sevenler için ışığı çok iyi kullanan, tablo görselliğinde, ve bir ülke sinemasını tanımak, o ülkeden insan manzaralarını anlamak adına ilginç, dingin,duyarlı ,sanatsal kaygıları olan naif bir ''sinemasal''örnek:)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s