!f İstanbul Günlüğü: Metropia

!f’te ikinci gittiğim film gerçek fotoğrafların kullanıldığı bir animasyon tekniğiyle çekilen ve başarılı bir distopya tasviri yapan Metropia. Yakın geleceğin Avrupa’sında geçen Metropia, doğal kaynakların tükendiği, herkesin tek lisan-İngilizce-konuştuğu, tüm şehirlerin bir metroyla birbirine bağlandığı bir dünyayı oldukça karanlık tonlar kullanarak kasvetli bir şekilde tasvir ediyor. Roger, yaşadığı bu dünyadan ürken ve kafasının içinde duyduğu sesleri anlamlandırmaya çalışan bir adam. Onun içinde bulunduğu paranoyadan kurtulma çabalarını izlediğimiz filmin yönetmeni, Tarik Saleh.
Yönetmenin babasının bir animasyon stüdyosu varmış ve hayali kuklalardan animasyon yapmakmış. Çocukluğu atölyede geçen yönetmenimiz liseden sonra babasının yanında çalışmış ve yaptığı işin sanıldığı gibi eğlenceli olmadığını, aksine bir fabrika işi gibi yorucu ve sıkıcı olduğunu söylüyor.
Filmin karanlık atmosferinin altında yönetmenin geleceğimizin karanlık olacağını düşünmesi geçmiyor. Oldukça optimistik biri olan Saleh, zor günlerden geçmemizi daha iyiye giden bir yolun rehberi olarak görüyor ve bizim de geleceğimizden umutlu olmamız gerektiğini düşünüyor. Bush ve kötü devlet yönetiminin insanlara “büyük güçlere güvenmemesi” gerektiğini gösterdiğini dile getirirken çağımızda herkesin kendini güç gördüğünü ve bunu paylaşmaktan çekinmediğini dile getiriyor. Filmde de vurgulanmak istenen bu, bugün kimse özelini paylaşmaktan çekinmiyor ve özel yaşantılarını kendi iradeleriyle genele sunuyorlar, herhangi bir gücün zorunluluğunda değil!
Animasyon türünde yeni denemelere açık seyircilere hitap eden, biraz fazla karanlık bir film Metropia. Anlatmak istenilenler güzel olsa da biraz havada kalmış gibi. Yine de merak edenler Dvd’sini beklesinler..

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s