Manhattan (1979 )

Manhattan
Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Michael Murphy, Mariel Hemingway
Süre: 96′
Konusu:
42 yaşındaki Manhattan yerlisi Isaac Davis kendi işinden nefret etmektedir. Bu da yetmezmiş gibi 17 yaşında Tracy adında hiç sevmediği ve kendisini hiç anlamayan bir kız arkadaşı ve eski evlilikleri hakkında bir kitap yazan Jill adında lezbiyen bir eski karısı vardır. Kendisini bir erkek için değil de başka bir kadın uğruna terk ettiği için Isaac onu boğazlamak istemektedir. Ancak en iyi arkadaşının seksi ve entellektüel metresi Mary ile tanışınca, Isaac tepeden tırnağa şehvetle dolar. Oldukça seksi bir kadın olan Mary, Isaac’ın yaptığı tüm esprileri anlamakta ve şehrin diğer entellektüellerinden farklı olarak çok da içten davranmaktadır.
Yorumum:
Woody Allen deyince akla gelen ilk şeydir: New York. Aşığı olduğu NewYork’u siyah beyaz görüntüler eşliğinde gözler önüne serdiği Manhattan, Diane Keaton ve Meryl Streep gibi iki değerli kadın oyuncuyu da bir araya getiriyor. Keaton, Allen’ın aşık olmaktan kendini alıkoyamadığı “onu anlayan kadın” olarak karşımıza çıkarken Streep, kendisiyle biten evliğini kaleme alan ve onu bir kadın için bırakan eski karısı rolünde.
Allen yine kendi tarzında kadın-erkek ilişkilerine değiniyor. Mutlu evliliğine rağmen yeni bir heyecan arayan ve karısını aldatan bir koca, eşi onu aldattığı için aldatılmanın ne demek olduğunu bilen ancak evli bir adamla olmaktan kendini alıkoyamayan bir kadın… Her bir karakter teraziye konuluyor ve taraf tutulmadan karar izleyiciye bırakılıyor. Bu kadınlar ve erkekler neyi yanlış yapıyor?
Woody Allen kadın-erkek ilişkileri deyince akıllara ilk gelen yönetmen ve onun dünyası her kadın ve erkek tarafından keşfedilmeye değer! Manhattan da hem eski fotoğraf karelerini hatırlatan siyah-beyaz görüntüleri hem de Keaton ve Streep’in hatırına izlenmesi gereken bir yapım, iyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s