Hayko Cepkin’in Sandık Açıldı!

Profesyonel müzik hayatına 1997 yılında klavyeci olarak başlayan Hayko Cepkin, sırasıyla Öztürk, Ogün Sanlısoy, Aylin Aslım, Koray Candemir ve Demir Demirkan gibi isimlerle sahneyi paylaştı. Evinde kaydettiği bestelerini bir albümde toplama kararı almasıyla 2005 yılında ilk albümü “Sakin Olmam Lazım“ı çıkardı ve alternatif müzik piyasasına girdi. İki yıl sonra ise daha sert bir albümle, “Tanışma Bitti” ile karşımıza çıktı. Bu albümü korku-gerilim temasıyla oluşturan Hayko, albümünde 5 Tane İntro,10tane parça ve 1 de bonus parçaya yer verdi. Üç yıllık bir aradan sonra ise kısa bir süre önce yepyeni bir albümle “Sandık”la bizlerle buluştu Hayko Cepkin. Şimdiye kadar olduğu gibi bu albümde de tüm parçaların söz, müzik ve düzenlemeleri kendisine ait. Sahnesi de albümleri kadar iyi olan sanatçı ilk video klibi “Yol Gözümü Dağlıyor” parçasına çekti. 9 parçalık albümün, insan doğasında ki var oluş ve yok oluşu anlatıyor. İşte albümde yer alan parçalar:

1 Sandık
2 Yol Gözümü Daglıyor
3 Gelin Olmuş
4 Balık Olsaydım
5 Sahibi Yok
6 Doymadınız
7 Açtırdınız Kutuyu
8 Sandığım Hazır
9 Yolun Sonu

Hayko Cepkin dinlemek isterim dönem dönem. Bu bazen hayata sıkı sıkı tutunmak istediğimde olur bazen isyanımı haykırmak istediğimde… Bazense sadece sözlere takılmayıp piyanonun, gitarın keyfini çıkarmak için dinlerim. Sanatçıları albüm albüm dinlerim genelde ve yeni bir albüm aldığımda iki üç kez tekrarlamadan tek bir şarkıya geri dönmem pek. Ama “Sandık” bittiğinde dönüp “Balık Olsaydım“ı dinledim bir kez daha ve parçanın şu dizlerine takıldım:
…Çürük bir parçam beni terketti
Bunu tekrar yeşertmek elimde değil
Gönül isterdi balık doğsaydım
Malesef unutmak elimde değil…

Unutmak istesek de elimizde olmaz işte, bir yolunu bulup karşımıza çıkar anılar ve her kopan parçanın yerine yenilerini koymaya çalışsak da ya hiç koyamayız ya da sağlam parçalar olmaz, en küçük rüzgarda savrulur giderler…

Albümde özellikle bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer parça da “Gelin Olmuş“. Albümün arabesk ezgiler taşıyan ve sözleriyle en manidar olan parçalarından biri hiç kuşkusuz. Dinlerken duygulanmamak elde değil! Şarkıyı dinlerken sözlere dikkat edip tekrar tekrar dinlerseniz her dinleyişte farklı manalar çıkaracağınızdan eminim. Benim ilk aklıma gelense Türkiye’de çocuk yaşta “başlık parası” altında satılan genç kızlarımız… İşte o manidar şarkı sözleri:

Her günüm artık haram ziyan sersefil
Seni satanlar utansın ah yarim sen değil
Ne çare bu hale durdurun vebali
Kör olsun bu gözler görmesin bu hali
***
Gelin olmuş gidiyorsun
Beyaz kefen giyiyorsun
Kimse bilmez görmez ama
Sen adın gibi biliyorsun
***
Gelin olmuş gidiyorsun
Kanadını sürüyorsun
Kimse bilmez derdin tasan
Sen adın gibi biliyorsun
***
Üç günlük dünyanın hali
Dağılsın yamulsun
Çivisi çıksın her yerin
Kor olsun kavrulsun
***
Dağ dağ dağ üstüne
Yol su gök derdime
Çare olmaz oldu sorarım kendime
Söyle derdin mi var ?

“Sandık” bir önceki Hayko Cepkin albümüne göre sound açısından daha yumuşak daha tasavvufi olmuşsa da sözler hep aynı derinlikte. Sanatçının sevenlerinin dinlemekten keyif alacağını düşünüyorum. Herkese iyi dinlemeler…

2 thoughts on “Hayko Cepkin’in Sandık Açıldı!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s