Hollywood’un Çalışkan Oyuncularından: Matt Damon

Birçok kişiye göre İngiltere’de James Bond ne demekse Matt Damon’ın canlandırdığı ve kendisinin bugünkü popülaritesine kavuşmasında etkisi büyük olan Jason Bourne da o demek. Geçtiğimiz ay usta oyuncu-yönetmen Clint Eastwood’un son filmi Yenilmez filmiyle sinemalarımıza konuk olan Matt Damon, tam ismiyle Matthew Paige Damon, iki çocuklu bir ailenin küçük çocuğu olarak 1970’te dünyaya gelir. Ebeveynlerinin boşanmasından sonra annesi ve ağabeyiyle beraber Newton’dan Cambridge’e taşınır. Soyları İngiltere, Finlandiya ve İskoçya’ya dayanan bir aileden gelen Damon, Cambridge Ridge and Latin School’daki eğitimi sırasında çeşitli tiyatro oyunlarında yer alır. 1988 yılının sonlarında başvurduğu Harvard Üniversitesi İngiliz Anabilim Dalı’ndan oyunculuk kariyerine yön vermek için iki yıl sonra ayrılır. Hollywood’a gittikten sonra ilk olarak Julia Roberts’ın da ilk filmi olma özelliğini taşıyan romantik-komedi Mystic Pizza’da yer alan Damon’ın hevesi, filmin pek başarılı olmamasından dolayı biraz kırılır.

Asıl patlamasını, 1997 yılında çocukluk arkadaşı Ben Affleck ile senaryosunu yazıp rol aldıkları Good Will Hunting ile yakalar. Gus Van Sant’ın yönettiği film Akademi Ödüllerine 9 dalda aday olur ve Damon ve Affleck birlikte En İyi Orijinal Senaryo dalında ödülü alır. Bu filmdeki performansıyla aldığı övgüler Steven Spielberg’ün Normandia Çıkartması ile ilgili Akademi Ödüllü filmi Er Ryan’ı Kurtarmak’taki performansıyla devam eder. Tom Hanks, Vin Diesel gibi yıldızlarla yer aldığı bu filmin ardından takip edilmesi gereken isimlerden olduğunu gösterir. Aynı yıl arkadaşının borcu yüzünden New York’un arka sokaklarındaki kumar masalarına dönen ıslah olmuş bir kumarbazı canlandırdığı Rounders filminde Edward Norton ve John Malkovich ile karşımıza çıkar. 1999 yılında Jude Law ve Gwyneth Paltrow’un da yer aldığı ve güzel bir hayat yaşamak için elinden gelen her şeyi yapan genç bir adam olan Mr. Ripley’i anlatan Yetenekli Bay Ripley filmi ile de övgüler alır.
2001 yılında yıldız kadrosuyla yıla damgasını vuran Oceans Eleven filmiyle adından söz ettiren Damon daha sonra iki devam filmi(Ocean’s Twelve ve Ocean’s Thirteen) çekilen bu başarılı suç-aksiyon filminde George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Don Cheadle gibi isimlerle beraber çalışma imkânı bulmuştur. Damon’un tek başarılı ve ünlü serisi bu değil tabi! Yazının girişinde de bahsettiğimiz, The Bourne Identity, The Bourne Supremacy ve The Bourne Ultimatum adında üç bölümden oluşan Bourne serisiyle de hafızalara kazınan Damon kim olduğunu anlamaya çalışan hafızasını kaybetmiş Jason Bourne rolündeki performansıyla başarılı bir aksiyon yıldızı olabileceğini de kanıtlar.
Animasyon seslendirmeleri de yapan başarılı oyuncu son yıllarda Heath Ledger ile başrolü paylaştığı masalsı Terry Gilliam filmi The Brothers Grimm, George Clooney’nin siyasi filmi Syriana, Martin Scorsese’yi Oscar heykelciğine kavuşturan The Departed, Angelina Jolie ile yer aldığı Robert De Niro filmi the Good Shepherd ve ilk olarak bu yılki Filmekimi’nde izleme şansı bulduğumuz Steven Soderbergh filmi Informant’ta başarılı performanslar sergiledi. Matt Damon, işinde gösterdiği titizlik devam ettiği sürece nice kaliteli yapımda birçok başarılı yönetmen ve oyuncuyla çalışmaya devam edecek gibi görünüyor. Bize de onu takip etmek ve filmlerinin keyfini çıkarmak kalıyor…

*bu yazım Blog Dergisi‘nin Mart sayısında yayımlanmıştır.
Reklamlar

One thought on “Hollywood’un Çalışkan Oyuncularından: Matt Damon

  1. matt damon… bir iki yazımda da belirttiğim üzere, iyi projelerde yer alması ve iyi yönetmenlerle çalışmasına rağmen bir türlü sevemediğim bir oyuncu…

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s