Body of Lies – Yalanlar Üstüne (2008)

Konusu: Roger Ferris, ABD istihbaratının tehlikeli bölgelerde görev yapan en iyi adamıdır. Son gizli görevinde ifşa olan sahte kimliğinden başka kimliği olmayan, hayatını güvenli telefon hattının diğer ucundaki duygudan yoksun sese emanet etmiş biridir. CIA’in kıdemli elemanı Ed Hoffman ise evinin oturma odasındaki dizüstü bilgisayarından, Ferris’in hareketlerini dikte ederek savaş yönetmektedir. Ortaya yeni çıkmış bir terörist liderini kandırabilmek için, Ferris’in yeraltı finans örgütlerine sızması gerekecektir.

Hikayesi Ortadoğu’da geçen filmlere aşina olduk son yıllarda çünkü Amerika, yaşanılan bir çok olay nedeniyle o bölgede geçen olaylarla ilgili. Sektörde en büyük paya sahip Amerikan sineması da suya sabuna dokunsun dokunmasın bu malzemeyi kullanıyor. Ridley Scott, çalışmaktan büyük zevk aldığı oyuncusu Russell Crowe ve son yıllarda baby-face starlıktan kurtulmaya başlayan ve birçok önemli yönetmenle çalışma şanslı bulan Leonardo di Caprio’yu neredeyse yanyana hiç getirmediği(aynı şeyi Amerikan Gangsterinde de yapmıştı) Yalanlar Üstüne ile konuya kendi yorumunu pek eleştirel olmasa da getiriyor. Aynı anda 4 ile 8 kamera ile çalışan Scott, bu yönteminin meyvesini başarılı aksiyon sahnelerinde almış.
Cennetin Krallığı ve Köstebek’in başarılı senaristi William Monahan’ın da yardımlarıyla kitabın uyarlamasında bazı küçük değişimlere gidilmiş. Örneğin Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) karakterinin hoşlandığı kadın kitaptakinden farklı olarak gelenekleri gereği her istediğinde göremeyeceği Ortadoğulu bir Müslüman seçilmiş. Russell Crowe bu rol için aldığı kilolar ve soğuk tavırlarıyla filmin kötü ve vicdansız adamını başarılı bir şekilde oynarken Leonardo di Caprio, üstüne düşen vicdanlı iyi ajan rolününde gayet başarılı. Ancak ben en çok Mark Strong(Hani)’un performansını beğendim. Scott belki anlatmak istediğini çok sivri dilli anlatmıyor ancak aksiyon sahneleriyle ve yer yer dokundurmalarıyla size keyifli iki saat vaat ediyor. Zaten Scott’dan da başkası beklenemezdi, iyi seyirler…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s