Hem En İyi Hem En Kötü: Sandra Bullock

Geçtiğimiz aylarda Oscar Ödüllerini geride bıraktık. Sinemaseverlerin bildiği üzere Oscar’a paralel olarak her yıl yılın “en kötü”lerinin seçildiği Altın Ahududu ödülleri de verilir. Ama bu ödül töreninde ünlüler geçidi olmaz tabi. Kötü seçilen ünlülerin hiçbiri ödülünü almazken birkaç yıl önce Halle Berry bir ilk yapıp “Catwoman” filmindeki performansıyla layık görüldüğü “En Kötü Kadın Oyuncu” ödülünü almaya gitmiş ve kendine güveni, eleştiriye açıklığıyla sempati kazanmıştı. Oscar için yarıştığı yılların ardından Altın Ahududu’ya layık görülmesiyle ilgili eğlendirici bir konuşma da yapmıştı. Biz kendisinden sonra başka bir ödül sahibi gelmez sanıyorduk ama Sandra Bullock bizi yanılttı.The Lake House ile kısa sürecek bir duraklamaya giren güzel yıldız geçen yazın gişede yüzü gülen filmlerinden olan The Proposal ile harika bir geri dönüş yapmış ve Oscar’ın habercisi kabul edilen Altın Küre Ödül Töreninde The Blind Side filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında ödül almıştı. O geceden sonra Oscar’ın da iddialı isimlerinden olan Bullock’un aynı yıl içinde yer aldığı All About Steve filmindeki performansıyla En Kötü Kadın Oyuncu seçilmesi kadar güzel yıldızın törene gidip ödülünü alması da şaşırtıcıydı. Aynı yıl içinde hem en iyi hem de en kötü kadın oyuncu seçilmesine neden olan oyunculuklara imza atan Sandra Bullock kimdir peki?

İlk çıkışını yaptığı film Keanu Reeves ile başrolü paylaştığı Speed (Hız Tuzağı) 1993’te gösterime girdiğinde hasılat rekorları kırmıştı. 1998 yılında hala en yakın arkadaşlarından olan Nicole Kidman ile başrolünü paylaştığı Practical Magic’i çekti. Kariyerinde tür bazında bir istikrarı tercih etmeyen Bullock’ın bir sonraki filmi daha sonra Yüzüklerin Efendisi ile üne kavuşacak Viggo Mortensen ile başrolü paylaştığı ve bağımlıların bağımlılıklarından arınma süreçlerinin irdelendiği 28 Gün(2000)’dü. Aynı yıl çektiği Miss Congeniality(Güzel Dedektif)’de cazibesini konuşturan güzel yıldız, erkeksi tavırlarıyla ün yapmışken bir görev uğruna güzellik yarışmasına katılan bir ajanı oynadı. Gişede başarılı olunca ikincisi de çekilen film ilki kadar olmasa da Bullock hayranlarınca sevildi. Pek de dikkat çekmeyen bir polisiye-gerilim olan Adım Adım Cinayet(2002) ve Hugh Grant ile başrolü paylaştığı romantik-komedi Aşka İki Hafta(2002)’dan iki yıl sonra kariyerinin en iyi performanslarından biri olarak gösterilen Jean karakteriyle karşımıza çıktı. Bol yıldızlı ve bol ödüllü Crash filmindeki yan rollerden biri olmasına rağmen dikkat çekmeyi başarmıştı. Güzel Dedektif’in devam filminden sonra yıllar sonra tekrar Keanu Reeves ile kamera karşısına geçtiği The Lake House(2006)’da boy gösteren güzel yıldız kariyerinde durağan geçen son yılların acısını 2009 yapımı romantik-komedi The Proposal(Teklif) filmiyle çıkardı. Uzun süreden sonra gişede epey yüzü gülen bir filme imza atan Bullock yükselişini aynı yıl rol aldığı The Blind Side filmindeki performansıyla Oscar’ı kucaklayarak süsledi. Ama 2009 yılına dair kendisinin en büyük başarısı Oscar’dan bir önceki gece yılın en kötülerine verilen Altın Ahududu ödülünü almaya gitmesi ve yıla damgasını vuran teşekkür konuşmasını yapmasıydı. Bullcok’un güzel yapımlarla izlemeye devam ederiz umarım…
*bu yazım Blog Dergisi‘nin Temmuz sayısında yayımlanmıştır.

3 thoughts on “Hem En İyi Hem En Kötü: Sandra Bullock

  1. Yazı müthiş :) bende Sandra Bullock'un son dönem filimlerinin hepsini izledim ancak eski filimleri birtürlü bulamıyorum….

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s