Up In the Air (2009)

Juno vizyona girdiğinde, aldığı övgülerin merakıyla sinema salonuna koşmuş ve daha jenerik akarken filme tabiri caizse aşık olmuştum. Müzikleriyle kalbinizden vuran ve sadeliğiyle uyandırdığı hayranlığı pekiştiren bir filmdi. Ve her zaman yaptığım gibi yönetmenini, ve senaristini takibe aldım. Jason Reitman’ın yeni filmi Up In the Air de ben de Juno heyecanı yarattı. Aynı etkiyi bıraktı mı? Aslında bu doğru bir karşılaştırma olmasa da Reitman’ın filmografisi açısından yükselen bir grafik çizdiğini ve yine hayranlığımı kazandığını söylemeliyim.
Filmin başrolünde George Clooney var. Hayatını oradan oraya uçarak otellerde ve havalimanlarında geçiren Ryan Bingham’ı canlandırıyor. Ryan, mesleğini ofis üzerinden halletmesinin istenilmesinden memnun kalmayıp işinin gerekliliğini kanıtlamaya çalışırken ona, düzenli hayatın o kadar da kötü olmayacağını fark ettiren biriyle tanışıyor ve insanın bir evi olmasının aslında ne demek olduğunu düşünmeye başlıyor.
Clooney’e  Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman’ın eşlik ettiği film En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve oyunculuk kategorilerinde toplamda 6 dalda Oscar’a aday gösterilse de hiç ödül alamadı. Filmin en iddialı olduğu yanı, senaryosu ise Bafta ve Golden Globe ile yetinmek zorunda kaldı.
Filmi bir arkadaşımla izledik. Ve ikimizin de ortak kanısı “evlenmek istediğin kişiyi evliliğe hazırlamak istersen biçilmiş kaftan” olduğuydu. Ryan’ın kardeşinin evliliği, kendisinin düzenli hayata geçmeye meyillenmesi… Her şey aile kurmanın, düzenli bir hayatın, sevdiklerinle olmanın önemini vurgulamaktaydı. Filmin bu kadar baskın olmasa da vurgulamaya çalıştığı diğer konu, her şeyin internet üzerinden yapılmaya başlandığı günümüzde “yüz yüze” konuşmanın öneminin unutulduğu ve sanal olanın tercih edilmesiyle “samimiyetin ve sıcaklığın” ortadan kalktığıydı. Tek bir konuya odaklanmamaya çalışırken hiçbir şeye de odaklanamayabilirdi Reitman ancak böyle bir hataya düşmeyerek, oyunculuklarından afiş tasarımına sade ancak dolu dolu bir film çıkarmış ortaya. Geçtiğimiz yılın izlenmesi gereken filmlerinden.

Reklamlar

One thought on “Up In the Air (2009)

  1. evet, hah! sadelik.. naiflik.. juno'da pek bir vurmuştu bu öğeler beni.. up in the air'da da george clooney isminin popülaritesi başta beni bu açıdan epey korkuttuysa da gerek filmin yapısı, gerekse karakterin yalnızlığı çok bağlamıştı beni filme.. akıştan bir zaman sonra da adama abimmiş gibi sarılmak istemiştim, nasıl bir sıcaklık yarattıysa.. kadınlar odaklı cümlemi kurmayayım spoiler olmasın :p

    hoş film..

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s