Death at a Funeral (2007)

The Stepford Wives  filmini izleyip de tavsiye eden hiç olmamasına rağmen Nicole Kidman ve Christopher Walken sebebiyle merak edip izlemiştim. Basit bir konusu ve çok da genele hitap etmeyen bir mizah anlayışı olsa da tek tip olmaya başladığımız, ideal yaşamlar sürmeye çalıştığımız dünyamıza hoş göndermeler barındırıyordu. Yönetmeni Frank Oz, The Stepford Wives ‘dan üç yıl sonra yine bir komedi filmi çekti: Death at a Funeral (2007).
Filmde popüler oyuncular yok. Ama Alan Tudyk’in Simon karakterinde ortaya koyduğu gibi başarılı oyunculuklar fazlasıyla mevcut. Konusu ise şöyle: Daniel ve Robert, babalarını kaybeder. Ailenin sorumsuz çocuğu Robert hiçbir işle ilgilenmeyince tüm işler Daniel’ın başına patlar. Rutin cenaze töreni işlemleri yetmezmiş gibi babasının tabutunun hareket ettiğini iddia eden bir akraba ve aileyi tehtit eden bir adam ortaya çıkıverir.
Film, İngilizlerin komedi anlayışlarını sevmiyorsanız size hitap etmiyor. Ancak onların sıradan bir günü olağan dışı hale getiren hikayelerini izlemekten hoşlanıyorsanız bu film de o hikayelerden birini anlatıyor. Filmin sonunda Daniel’ın ağzından çıkan şu kelimeler ise hem Daniel’ın film boyunca tamamlanmaya çalışılan ruh halini tamamlıyor hem de sizleri ölüm ve yaşam hakkında kısa süreli bir düşünmeye sevk ediyor.
“Hayat basit değildir. Karmaşıktır. Hepimiz kaos ve kargaşanın hüküm sürdüğü bir dünyaya hapsolmuşuz. Her zaman ölümün bir köşede beklediği cevapsız sorularla dolu bir dünyada elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Tek yapabileceğimiz de bu ya zaten.”
Hepinize iyi seyirler…
 
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s