Carriers (2009)

Bir virüs tarafından insanlığın ve medeniyetin yok olması, düşülen ahlaki boşluklar vs. korku sinemasının en popüler konularından olmakla beraber son yıllarda başta 28 Gün Sonra olmak üzere başarılı örnekler verdi. Hatta insanları zombiye dönüştüren filmlerin paradosini yapan Zombieland gibi komedi filmlerine de malzeme oldu bu biyolojik tehtitler. Carriers (Veba) da insanlığın bir biyolojik salgın sonunda yok olmaya başladığı, umudun yerini acımasızlığa, bencilliğe bıraktığı bir dünyada geçiyor.
Danny, okuldan arkadaşı, abisi ve abisinin sevgilisi virüsten korunabilmek için belirledikleri kurallarla hayatta kalmaya çalışmaktadır. Her şeyin düzeleceği güne kadar saklanabilmek için onlar küçükken gittikleri ıssız sahile gitmektedirler. Yol boyunca kendileri gibi virüsten kaçabilmiş insanlarla da virüse yenik düşenlerle de mücadele etmek ve ahlaki sınırlarını zorlayan kararlar vermek zorunda kalırlar.
David Pastor’ın da, The Natural Route (2004) kısa filmiyle birçok festivalde adaylık alan Alex Pastor’ın da ilk uzun metrajı olan filmin senaryosu da ikiliye ait. Başta da belirttiğim gibi bu tipte filmler arasından sıyrılmak, hele ki son yıllarda oldukça zor. Carriers, tür sinemasına hizmet etse de yeni bir şeyler katmıyor. Belki virüslü insanların çılgın zombilere dönüşmeyip zararsız birer ölü olması ya da işin psikolojik yanına ağırlık vermesi farklı olabilir ancak bunun anlamı türdeşlerine göre aksiyondan biraz daha yoksun olması demek, o kadar. Haliyle yeni bir şeyler arayanlara tavsiye edilemeyeceği gibi türün hayranlarını da memnun etmeyecektir. Yine de merak ediyorum diyorsanız, iyi seyirler…
 
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s