Ayın Yıldızı: Marion Cotillard

Jeux d’enfants filmini izleyenleriniz var mı? Oldukça “farklı” bir aşk filmidir ve birçoğumuzun ya Taxi serisiyle ya da Edith Piaf’ı canlandırdığı Kaldırım Serçesi filmiyle tanıdığı Marion Cotillard‘ın ilk göz kamaştıran performansına imza attığı filmdir. Bu ay “ayın yıldızı”ndan farklı bir yazı yazmayı düşünüyordum aslında. Ancak Inception‘u izleyip kendisine bir kez daha hayran kalınca güzel yıldızın kariyerine değinmekten kendimi alıkoyamadım. 
Paris doğumlu güzel yıldız sanatla ilgili bir aileden geliyor haliyle oyunculuğa küçük yaşlarda başlaması olağan bir durum. Babasının oyunlarında başlayan oyunculuğu önce televizyona kısa süre sonra da beyazperdeye taşıdı onu. Kariyerindeki ilk patlama hepimizin bildiği üzere Gérard Pirès’ın aksiyon komedi filmi Taxi ile 1998 yılında yaşandı. Daniel’ın kız arkadaşı Lili Bertineau’u serinin diğer 2 filmi Taxi 2 (2000)  ve Taxi 3 (2003)’te de canlandırdı güzel yıldız. 2003 yılına kadar, en iyi aşk filmleri arasında gösterilen Fransa yapımı Jeux d’enfants kadar adını duyduğumuz bir başka filmi yok Cotillard’ın. Ama 2003 itibariyle önce fantastik yönetmen Tim Burton’ın Big Fish filminde, ardından da Amelie’nin başarılı yönetmeni Jean-Pierre Jeunet’ın Kayıp Nişanlı filminde dikkat çekti. Hatta Kayıp Nişanlı’daki rolüyle aday olduğu En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Cesar Ödülünü kazandı. 
 
 
Birkaç bağımsız yapımdan sonra Russell Crowe- Ridley Scott ortaklıklarından biri olan A Good Year (2006)’da rol aldı. Ve kariyerinin tartışmasız en iyi performansına imza attığı, Edith Piaf‘ın hayatının anlatıldığı Kaldırım Serçesi… Bu filmdeki performansıyla 1973’ten beri Bafta‘yı kazanan ilk Fransız oyuncu olduğu gibi 1972’den beri yabancı dilde bir oyunculukla Golden Globe‘ı kazanan ilk oyuncu da oldu. Aynı rolle Oscar‘ı kucaklayarak kariyerinde büyük bir patlama yaşadı. Nine, Public Enemies, Inception… Kaldırım Serçesi‘nin başarısından sonra ona açılan kapıların göstergesi niteliğinde. Hem güzel hem de yetenekli bir oyuncu olan Marion Cotillard‘ı büyük prodüksiyonlarda görmek sevindirici olsa da harika oyunculuğundan bizi mahrum bırakmayacağı daha baskın rollerde karşımıza da çıkar yakında umarım. Kaldırım Serçesi‘nden bu yana çok yan rollerde, konu mankeni gibi kullanılıyor hissi veriyor bana. Yazıyı sanatçının canlandırdığı en iyi üç karakterle bitirelim. Ayın sinema yazılarını istekleriniz doğrultusunda da yazabilirim, mail atmanız yeterli.

1-Edith Piaf olarak, Kaldırım Serçesi /La môme (2007)

“Amerikalı Gazeteci: Kadınlara bir tavsiye verecek olsanız, ne tavsiye ederdiniz?

Edith Piaf: Aşk.

Amerikalı Gazeteci: Genç bir kıza?

Edith Piaf: Aşk.

Amerikalı Gazeteci: Bir çocuğa?

Edith Piaf: Aşk.”

2-Sophie Kowalsky olarak, Cesaretin Var Mı Aşka? / Jeux d’enfants (2003)

“Beni sevdiğini önce sen söyle çünkü eğer ben söylersem oyun oynadığımı düşünmenden korkuyorum.”

3-Josephine Bloom olarak, Big Fish (2003)

( Bu yazım Blog Dergisi Ağustos sayısında yayımlanmıştır. )

3 thoughts on “Ayın Yıldızı: Marion Cotillard

  1. Inception'ı izlerken on defa sormuşumdur heralde kendime bu kadın nerede oynuyordu diye. Meğer tüm filmlerini izlemişim :) Sanırım en beğendiğim filmi Jeux d'enfants zaten en sevdiğim filmdir. Gerçekten oynadığı tüm filmlerde çok iyiydi. Kendisini hatırlayamadığım için kendimden utandım :P Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s