Ünlü Matematikçiler: Cauchy

Matematik, sadece matematik bölümü okuyanları ilgilendiren bir ders değil bildiğiniz üzere. Mühendislik Fakültelerinde ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde de muhasebe, iktisat matematiği, cebir, diferansiyel denklem ve analiz gibi başlıklar altında okutuluyor. Zaten mühendislerin çok duyduğu üzere mühendislik fizik ve matematiğin iğrenç bir birlikteliği gibi :P Yazıya böyle bir giriş yaptım çünkü hakkında yazacağım kişi analiz veya cebir görenlerin eminim ki duymuş olacağı bir isim : Cauchy. Tabi matematik bölümü öğrencisiyseniz bu ismi duymaktan bıkmış olabilirsiniz. Hele ki Analiz 1-2-3-4 yetmediğinden Reel, Fonksiyonel ve Kompleks Analiz de gördüyseniz sınav kağıtlarının vazgeçilmez teoremlerinin altına ismini yazmış biri olduğunu da biliyorsunuzdur.

Altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Auguston Louis Cauchy, Bastille’in işgalinden altı haftadan az bir zaman sonra Paris‘te 21 Ağustos 1789 günü doğdu. İhtilal çocuğu olmanın bedelini de yoksulluk içinde büyüyerek ödedi. İhtilal sonrasında taşındıkları Arcueil köyünde matematikçi Laplace kapı komşularıydı. Cauchy’nin  matematik yeteneğini keşfeden Laplace, onun seriler hakkındaki konferanslarını dinlediğinde Cauchy’nin serilerin yakınsaklığı hakkındaki keşiflerinin, kendi gök mekaniğinin büyük binasını yıkmasından korkmuş ve kendi serilerinin yakınsaklıklarını Cauchy’nin yakınsaklık ölçütleriyle teker teker kontrol ettikten sonra rahatlatmış.

13 yaşına kadar babasının yanında senatoda eğitim gören Cauchy, Ecole Centrale du Pantheon’a girdi ve eğitimi süresince Yunanca, Latince ve bu dillerin edebiyatlarında açılan yarışmaların tüm ödüllerini aldı. Mezun olduktan sonra on ay iyi bir öğretmenle matematik çalıştı. 1805 yılında on altı yaşındayken Polytechnique okuluna ikincilikle girdi. Dindar biri olan Cauchy, dini görevlerini yerine getirdiği için arkadaşları tarafından alay konusu olsa da buna aldırış etmedi. 1807 yılında mühendis okuluna geçti. 1810 yılında bu okulu bitirdi. Üç yıl Napolyon’un ordusunda askeri mühendis olarak Cherbourg’ta çalıştı. Boş zamanlarında bazı ispatları sadeleştirerek matematiğin tüm kollarını gözden geçirdi. Analize yakınsaklık ölçütünü getirdi. Olasılıklar analizi ve gruplar kuramının kurucusu da olan Cauchy’nin diğer önemli bir çalışması da karmaşık fonksiyonlar kuramıdır.
 
Cherbourg’ daki inşaatlar yavaşlayınca yirmi dört yaşında Paris’e dönen Cauchy, Çok yüzlü geometrik şekiller, simetrik fonksiyonlar ve bunlarla ilgili eserini verdi. Cauchy’nin bu eserleri basıldı ve çok taktir toplayarak Cauchy’nin bir anda ünlü olmasını sağladı. Alt gruplar, grupların ve alt grupların sıraları arasındaki bağlılıkları inceledi. Grup tabloları onun en ilginç çalışmalarını gösterir. Sonlu, sonsuz ve devirli gruplar üzerinde çalıştı. Bunların atom ve kristal yapılara uygulanmasını verdi. Permütasyonların devirlerini yazdı.

1816 yılında yirmi yedi yaşındayken, hayatta olan matematikçilerin en önde gelenlerinden biri oldu. Tek rakibi, kendisinden on iki yaş büyük olan ve çok az konuşan, yaptıklarını saklayan ve yayınlamayan Gauss’tu. Kendisiyle rekabet halinde olduğu Soyut Cebir ve Sayılar Teorisi gören biri olarak sezmedim desem yalan olur. Yakın zamanda gördüğüm Kompleks Fonksiyonlar Teorisi dersinin mihenk taşlarından Cauchy teoreminin sahibi olan değerli matematikçimiz aynı zamanda birçoğunuzun önce ÖSS ardından LYS (ismi ve şekli daha ne kadar değişecek yahu bu sınavın?) kabusu olan integrallerin hesaplanma yöntemlerini de veren kişidir. Başarılı bir akademik kariyeri olan Cauchy, başkan seçildikten beş yıl sonra, 1821’de limit, süreklilik, diferansiyel, integral, dizi, seri, dizilerin ve serilerin yakınsaklığı hakkında şahane bir analiz kitabı yazdı.

1830 yılı ihtilalinden sonra Cauchy, Torino’da fizik matematik kürsüsünden gelen teklifi kabul ederek İtalya’ya gitti. Kral Charles 1833 yılında, on üç yaşındaki oğlunun eğitim ve öğretimi için Cauchy’i görevlendirdi. Elli yaşına kadar çocuğa adeta dadılık yapan Cauchy, 1838’te Paris’e geri döndü. Çok yönlü ve  çalışkan bir matematikçi olan Cauchy, matematiğin tüm kollarında, mekanikte, fizik ve astronomide olmak 500 taneden fazla eser yazdı.

Cauchy , 23 Mayıs 1857 günü altmış sekiz yaşındayken birden bire bronşitten öldü. Ölümünden, birkaç saat önce, Paris baş piskoposuna yapacağı iyiliklerden söz ediyordu. Yaşamı boyunca iyilik yapmayı çok sevmişti. Papaza son sözleri “İnsanlar gelip geçer, fakat eserleri kalır” dedi ve öldü. Gerçekten, Cauchy’nin eserleri bugün üniversitelerde yaşamaktadır.

Kaynak: http://matmatmat.bravehost.com/biyografi/cauchy3.htm
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s