Kırmızı Balonun Yolculuğu (2007)

Le Voyage du Ballon Rouge / Flight Of The Red Balloon
Tayvanlı yönetmen Hou Hsiao-hsien’in Batıda çektiği ilk film olan Kırmızı Balonun Yolculuğu, Albert Lamorisse’nin 1956 yapımı tanınmış kısa filmi Kırmızı Balon’dan esinleniyor. Orjinal eseri hoş bir şekilde hikayeye dahil ederek günlük Batılı yaşam tarzını ele alıyor.
Başına buyruk kırmızı balonumuz yıllar sonra Paris’in sokaklarından tekrar geçerken küçük Simon’un peşine takılır. Simon, annesi Suzanne ile yaşamaktadır. İşlerinin yoğunluğundan Simon’a vakit ayıramayan Suzanne, Song isminde Çinli bir sinema öğrencisini Simon’un dadısı olarak işe alır.
Juliette Binoche, festival filmlerinde görmekten keyif duyduğum ve severek izlediğim bir oyuncu. Kendisinin canlandırdığı Suzanne karakteri de filme hayat veriyor. Suzanne, ihtiyacı olduğunda bulamadığı evraklarla, pazar alışverişleriyle, kira alamadığı kiracısıyla uğraşan, hafif dağınık, biraz da telaşlı çalışan bir anne. Binoche’un bedeninde can bulan içimizden bir karakter.
Kırmızı Balonun Yolculuğu, festival filmlerinde olmasından en çok hoşlandığım özelliklere sahip yani oldukça doğal, içimizden bir hikayeyi ele almakta. Festivalleri takip etmekten keyif alan bir sinemaseverseniz hoşlanacağınız eminim, iyi seyirler…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s