Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010)

Geride bıraktığımız sezonun 3D furyasının yakın zamanda seyirciyle buluşan ve beklentileri karşılayamayan iki filminden biriydi Pers Prensi: Zamanın Kumları. Donnie Darko‘dan bu yana büyük ilerleme kaydeden ve böylesine büyük bir prodüksiyonda başrole getirilen Jake Gyllenhaal kararı beni çok fazla şaşırtmamıştı ancak bir gişe filminin başına Mike Nevell gibi bir yönetmenin getirtilmesi kafamda soru işaretleri oluşmasına neden olmuştu. Aslında bu Nevell için bir ilk değil, milyonların sevgilisi Harry Potter’ın 4. filmi Ateş Kadehi’ni yönetmişti ve seriye “romantik” bir dokunuş getirmişti. Pers Prensi’nde de onun Dört Nikah Bir Cenaze filminden bu yana hakim olan romantik ruhunu göreceğimden şüphem yoktu. Filmi izleyince gördüm ki bu dokunuş abartıya kaçıp da filmin aksiyon ağırlıklı sahnelerine gölge düşürmemiş.
Jake Gyllenhaal kadar filmde önemli rollere sahip isimler ise şöyle; Prenses Tamina rolünde Gemma Arterton, Nizam rolünde Şanlı Slevin’den bu yana hayranlıkla izlediğim Ben Kingsley, Sheik Amar rolünde Spider Man serisinin kötü adamlarından Doc Ock olarak hatırlayabileceğiniz Alfred Molina.
İmparatorlukları ayakta tutanın kardeşlik olduğunu vurgulayan Pers Kralının sokakta görüp cesaretine hayran kaldığı bir yetimi, Destan’ı evlat edinmesiyle başlayan film Destan’ın kendi kaderini çizmesini konu alıyor. Bir komplo sonucu babasını öldürdüğü sanılıp hayin ilan edilen Destan bir yandan kendini ve imparatorluğunu kurtarmaya çalışırken bir yandan da Prenses Tamina’nın hançerle ilgili sırrını çözmeye çalışır.
Bilgisayar oyunlarına pek ilgim yoktur. Okuduklarımdan, oyunda olup da filme yer bulamayan ayrıntılar olduğunu dolayısıyla filmin, oyunun hayranlarını pek memnun etmediğini söyleyebilirim. Oyunu bir kenara bırakıp filmi tek başına değerlendirecek olursak senaryodaki delikler, özellikle de filmin bitirilişiyle tavan yapmış. Aksiyonu bol olsa da senaryonun eksiklikleri filmden alacağınız hazzı azaltmış. Prodüksiyon büyüdükçe mantık hatalarını affetmek de zorlaşıyor haliyle yatırılan paranın hakkını verememiş bir film Pers Prensi. Merak edip izleyeceklere iyi seyirler…
Reklamlar

3 thoughts on “Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010)

  1. filme oyunun müptelası olarak bir yorum getireyim. genel olarak beklediğimden başarılı olsa da (uyarlamaları bir türlü sevemiyorum) serinin ilk oyununda prens henüz bıyıkları terlememiş bir ergendir. hikayeyi yaptığı yanlışlıklar şekillendirir. henüz kendi kararlarını veremeyecek kadar acemidir. ama oyun içinde onun kişisel gelişimine ve kendini bulmasına tanık oluruz. ikinci oyunda ise artık olmuştur. işte filmdeki prens karakteri, biraz da gişe kaygısı güdülerek oluşturulmuştur ve aslında ikinci filmde olması gereken karakterdir. ben daha çok 20li yaşların başındaki bir çaylağı görmeyi tercih ederdim.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s