The Painted Veil – Duvak (2006)


Fight Club deyince birçok insanın aklına Brad Pitt gelir. Oysa ki filmin en büyük silahı Edward Norton ve eşsiz performansıdır. İstikrarlı bir kariyeri olan başarılı oyuncu yine kendi gibi istikrarlı bir oyuncuyla, Naomi Watts ile başrolleirni paylaşıyor The Painted Veil’in. Filmin yönetmeni geçtiğimiz günlerde gösterime giren Stone filminin yönetmeni John Curran. 1920’lerde geçen bir hikayeye odaklanan film W. Somerset Maugham’ın aynı isimli romanından uyarlanmış. 
Kitty ve Walter’nin evlilikleri Kitty’nin umduğu gibi gitmemektedir. Kısa süre sonra kocasının arkadaşıyla yasak bir ilişki içinde bulur kendini Kitty. Walter bu aldatılmayı öğrenince karısından intikam almak için onu kendisiyle beraber kolera salgınının ortasına gitmeye zorlar. Ölümle yaşam arasında kalmış bir köyde yaşamaya çalışan çiftin hayatında bir dönüm noktası olur bu seyahat.
Sevmek hakkında yüzlerce şey söyleniyor ve söylenmeye devam da edecek. Bu film de sevmek hakkında aslında. Kendince bir yorum getiriyor karşındaki insanı sevmeye. Ama sadece sevgiye ya da sevginin yasak hali sadakatsizliğe odaklanmıyor. Çiftin birbirlerini tanımalarını sağlayan yerin kolera salgınının hakim olduğu, geleneklerine körü körüne bağlı bir köy olması boşuna değil. İnsanların at gözlükleriyle yaşadıkları bir dünyada en çok kendilerine zarar verdiklerinin bir göstergesi bu köy. Yardım amaçlı orada bulunsa da asıl olarak misyoner bir görevi olan kilisenin varlığı da filmin dikkat çekmeye çalıştığı bir nokta. Ama tabi tüm bunlar küçük birer ayrıntı. 
Benim gibi kılı kırk yarmazsanız romantik bir dram var karşınızda. İzlemeye değer bir film hem oyunculukları hem de görüntü şıklığı nedeniyle. İyi seyirler hepinize…

One thought on “The Painted Veil – Duvak (2006)

  1. Naomi Watts ve Edward Norton ikilisinin çok naif ve dozunda oyunculukları eh bir konuyu gayet güzel bir filme dönüştürüyor.. Edward Norton'ın pek el üstüne tutulan filmlerinden olmamasına karşın en iyi oyunculuk performanslarından birini sergilediği filmdir The Painted Veil..

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s