Sam Raimi ve Korku Filmleri (2)


Üç filmden oluşan serinin ilk filmi 1981 yapımı Evil Dead, nam-ı diğer Şeytanın Ölüsü. Film slasher türü klişelerinden olan beş arkadaşın tatile gitmesiyle başlıyor. Gençler evin mahseninde buldukları kayıtları dinlemeye başladıklarında ise hiç rahatsız edilmemesi gereken varlıkları rahatsız etmiş oluyorlar.
Şiddet sahneleriyle tartışmalar yaratan film bir çok yapımcıdan red yemiş. İçerdiği vahşet sahnelerinden dolayı filmin orijinal versiyonu birkaç ülkede yasaklanmış. Ağaç tecavüzü sahnesi, ki filmde işte bu klasik olur denilen sahnelerdendi, Almanya’da kimileri tarafından kadın düşmanlığı olarak tanımlanmış. Ve bazı sivil kuruluşlar sayesinde filmin yayınlanması neredeyse 10 yıl boyunca engellenmiş.
2 yıl süren çekimler boyunca birçok oyuncusu seti terk eden Raimi çekimleri tamamlamak için dublör ve mankenler kullanmak zorunda kalmış. Filmin sadık oyuncularında, Ash’i canlandıran Bruce Campbel’i ise serinin diğer filmlerinde de görüyoruz. 
Filmi izlerken makyajlar, öldürülme sahneleri gibi bir çok sahnenin amatörce olduğunu düşüneceksiniz. Haklısınız da belki ama yıl 1981! Ayrıca mahsenden ikide bir başını çıkartan ve iç ürpertici kahkahalar atan ölü şeytanın(!) ürkütücü olduğunu kabul etmek gerekir. Zaman zaman etraftaki kanlara irinlere gülsem de aniden içimin ürperdiğini de hissettiğim haliyle de tarif edilemez bir keyif aldığım bir film Evil Dead(1981).


Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s