Ayrımcılık? Önyargı? Farklılıklara Saygı?

Bu kelimeler sizlere neler ifade ediyor? Kafanızda belli grupları canlandırıyorlardır eminim ki… Belki de kendinizi hatırlatıyorlar.

Ayrımcılık, belli insan öbeklerinin ayrımlaşmasını bilinçli bir biçimde gerçekleştirmeyi amaçlayan bir yöneltinin benimsenmesi olarak tanımlanıyor Google’da arattığınızda çıkan ilk sayfada. Peki bu yönelti nedir? Eylemlerimizdir. Peki söylemlerimiz? Aslında kurduğumuz bir cümle de ayrımcılığa neden olmaz mı? Olur elbette o halde söylemlerimiz de birer eylemdir ve ayrımcılığın başlıca nedenlerindendir. Siz olmak biz olmak… Siyahlılar veya beyazlılar… Saç renklerimize göre gruplamalar, ötekileştirmeler hepsi birer ayrımcılık belirtisi…

Neden ayrımcılık yaparız peki? Toplumun normal olarak belirlediklerinin dışında olanları neden anormal kabul ederiz? Bunun sebebi bilgi sahibi olmadığımız konular hakkında duyumlarımızla, öğretilenlerle edindiğimiz yargılarımızdır ve bir kişiyi bunlarla karşıladığımızdaönyargılarımızın o kişiyi ayrımcılığa maruz bırakmasına neden oluruz.

Peki ayrımcılığı nasıl önleriz? Öncelikle toplumdaki farklılıklara saygıyla ve ardından da önyargılarımızla yüzleşip onları konuşarak yenmeye çalışmakla.

İşte bizler, Yıldız Sosyal Sorumluluk Kulübü‘ndeki toplum gönüllüsü gençler olarak ihtiyacımız olan diyalog ortamını sağlayacak bir projeyle geliyoruz. Okulumuzun 100.yılında Bahar Şenlikleri’nde sizlere Yaşayan Kütüphane kuruyoruz.

Yaşayan Kütüphane nedir merak ediyorsanız ayrıntılar http://www.yasayankutuphane.netadresinde.

Yıldız Yaşayan Kütüphane Mayıs’ta YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde sizlerle…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s