Sam Raimi ve Korku Filmleri (3)

Ve geldik izlemeye her oturuşumda 20. dakikaya gelmeden uykumu getiren 2. filme yani Evil Dead 2: Dead by Dawn filmine. Öncelikle filmin uykumu getirme sebebinin  ilk yarım saatinin sıkıcı olmasından kaynaklandığını ancak sabrettiğiniz takdirde sizleri eğlenceli olduğu kadar yer yer sinir bozucu ve geren bir filmin beklediğini söylemeliyim. Başlarda sıkılmamın sebebi ise ilk filmin tekrar çekilen sahnelerinin ağırlıklı olması. Sam Raimi aslında devam filminden yana değilmiş, yapımcıların ısrarıyla devam filminin başına geçmiş. İlk filmde kaldığı yerden devam edebilmek için de bir özet bölüm çekmiş. 
Ash ve kız arkadaşının lanetli kulübeye gelmesiyle başlayan hikaye ilk filmden de hatırlayacağınız Ölüler Kitabı’nın çevirisini yapan çiftimizin kızlarının yanına yardımcısı ve para peşindeki bir çifti alarak Ash’i ziyaret etmesiyle renkleniyor. İlk film kadar kanlı ancak ilk filmin daha eğlenceli bir film olan Evil Dead 2, Ash’in canavar eliyle mücadele sahnesiyle bana göre doruk noktasına ulaşıyor. Onu öldürmeye çalışan elini kesip yerine elektrikli testere takan Ash’in, Robert Rodriguez’in slasher B filmlerine göndermeler içeren Dehşet Gezegeni filmindeki Cherry Darling’i aklınıza getirmesi muhtemel. Tabi Rodriguez Ash’ten esinlenmiştir demiyorum ancak popüler kültür filmleriyle büyüyen benim gibi bir sinemaseverin kült filmleri izlediğindeki hayranlıkla karışık utangaçlığını tahmin edemezsiniz. Cherry’nin bacağına silah takma fikri Evil Dead 2 yi önceden izlemiş olsaydım o kadar da orijinal gelmeyecekti en azından !
Sam Raimi korku türüyle hem dalga geçen hem de günümüz filmlerine örnek olacak sahneler çekerek türe hizmet etmiş bir yönetmen. Filmin sonunda Ash’i 13. yy’da bırakması da serinin son filmi ve söylenenlere göre en eğlenceli filmi olan Army of Darkness’a hazırlık. Eski filmleri izlemenin sizlere de ayrı bir keyif ve bakış açısı katacağı düşüncesindeyim. Hepinize iyi seyirler…


Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s