Hollywood’un Parlayan Kadın Oyuncuları

Blog Dergisi Kasım sayısındaki yazımda son 3-4 yıldır göze çarpan ve uzun yıllar daha izlemeye devam edeceğimiz genç ve güzel Hollywood yıldızlarını mercek altına aldım. Listeyi gördüğünüzde “ah şu da olmalıydı” diyeceğiniz isimler olabilir ancak mümkün mertebe son yılları ve yıldızı yeni yeni parlayanları seçmeye gayret ettim. 


Amy Adams ( Junebag – 2005)
Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz kişilerin başında geliyor Amy Adams. Bağımsız filmlerle ismini duyurabilen bir oyuncu olması bir yana yer aldığı büyük prodüksiyonlardaki küçük rolleriyle de alkış almayı başarabilen bir isim. Oscar’a aday olduğu bağımsız yapım Junebag ile dikkatleri üzerine çekmişti. Son yıllarda yılların eskitemediği başarılı isimlerden Meryl Streep ile beraber rol aldığı filmlerle adından söz ettiriyor. Özellikle de Doubt’taki performansı izlenmeye değer. 


Carey Mulligan (Aşk ve Gurur – 2005)
Geçtiğimiz yılın başarılı festival filmlerinden An Education’dan tanıyorsunuz Carey Mulligan’ı. Ancak kendisinin ilk kez Aşk ve Gurur (2005) filminde Kitty rolüyle izlediğimizi hatırlayacaksınız hafızanızı zorlarsanız.  2005’ten bu yana çok fazla dikkatleri üzerine çekememişti  An Education’da Jenny olarak karşımıza çıkana kadar. Sonrasında Hollywood kanatları altında aldı güzel yıldızı. Michale Mann’nin yıldızlar geçidi niteliğindeki Public Enemies filmi ve Natalie Portman, Tobey Maguire , Jake Gyllenhaal gibi yıldızların yer aldığı Brother’ta yer alması bunun göstergesi.


Amanda Seyfried (Mamma Mia – 2008)
Yükselişini bir müzikale borçlu olan bir isimde sıra. Amy Adams’ın aksine Amanda Seyfried yıldız değilken çalışma şansı bulmuştu Meryl Streep ile. Onun kızını oynadığı ve Abba şarkılarından oluşan meşhur müzikal Mamma Mia’nın sinema uyarlamasında tanıştık kendisiyle. Öncesinde de bir çok filmde rol almıştı ancak Mamma Mia uğurlu geldi güzel yıldıza. Chloe ve Jennifers Body kendisini başrolde izlediğimiz ilk filmler ancak son olmayacakları da kesin.


Maggie Gyllenhaal ( Secretary – 2002)
Ağabeyi Jake Gyllenhaal ile rol aldığı kült film Donnie Darko’dan hatırlayanınız var mı Maggie Gyllenhaal’ı ? Ağabeyi gibi kendisi de istikrarlı bir şekilde ilerliyor kariyerinde. Ama ondan farklı olarak daha çok bağımsız yapımları tercih ediyor. Tabi Dark Kinght, Crazy Heart gibi gişe filmlerinde de görüyoruz son zamanlarda. 2002 yapımı Secretary, dikkatleri üzerine çektiği film olarak biliniyor. 2006 yapımı Sherrybaby ile Altın Küre’ye aday gösterilmesi dışında ciddi bir adaylığı olmasa da önü açık yıldızlar arasında.


Emily Blunt (My Summer of Love-  2004)
Sen özellikle Meryl Streep ile rol almış isimleri seçmissin diyebilirsiniz ancak bu benim hatam değil. Meryl Streep genç yıldızların rol almak için fırsat kolladığı ve rol model olabilecek bir yıldız. Öyle ki beraber çalıştığı isimlere de şans getiriyor. Bunlardan biri de Emily Blunt. Geçtiğimiz ay Will Target ile izlediğimiz güzel yıldız 2004 yapımı Aşk Yazı – My Summer of Love filmiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Şeytan Marka Giyer filmi ise kariyeri için bir dönüm noktası olmuştu. Prodüksiyon aşamasındaki birçok film için adının geçmesi kendisini izlemeye devam edeceğimizin kanıtı.


Anne Hathaway (The Princess Diaries -2001)
Genç kızlara hitap eden bir seri ile, The Princess Diaries ile dikkatleri üzerine çekti. Ardından rol aldığı filmlerle de kısa sürede yıldız kategorisine girdi. Onun da kariyerinde Meryl Streep etkisi var. Ama Meryl Streep ile rol aldığı Şeytan Marka Giyer’den önce Brokeback Dağı’ndaki rolüyle akademinin ve eleştirmenlerin gözüne girmişti. Başarılı festival filmi Rachel Getting Married (2008) ile yıldız kategorisine yükselen güzel yıldızı en son Tim Burton’ın Alice in Wonderland’inde Beyaz Kraliçe olarak izleme şansı bulduk.


Ellen Page (Juno -2007)
Juno filminde kendi yaşından çok daha küçük bir karaktere olgun bir hava katarak, sade bir oyunculukla can veren Ellen Page kuşkusuz bu listenin olmazsa olmazlarından. Juno sadece gösterildiği yılın en iyi bağımsız filmi olmadı Ellen Page’in de kariyerinde bir basamak atlamasını sağladı. Son olarak Inception’da karşımıza çıkan genç oyuncu önümüzdeki yıllarda da ismini sıkça duyacağımız isimler arasında gibi gözüküyor. Umarız Hollywood’ın büyüsüne kapılıp kariyerinde önemli bir yere sahip olan bağımsız filmlerde oynamaktan vazgeçmez.


Marion Cotillard (Cesaretin Var Mı Aşka? – 2003)
Geçtiğimiz aylarda sayfalarımıza konuk ettiğimiz güzel ve başarılı yıldız Marion Cotillard ilk olarak Taxi filmiyle adını duyursa da dikkatleri üzerine çektiği film hiç kuşkusuz Cesaretin Var Mı Aşka?’dır. Başarılı olduğu kadar farklı da bir senaryoya sahip bu Fransız romantik komedisinden sonra çok dikkat çekmeden kariyerinde ilerleyen güzel yıldızın patlama yaptığı film de hepimizin bildiği gibi Edith Piaf’ı canlandırdığı Kaldırım Serçesi’dir. Kaldırım Serçesi‘nden bu yana çok yan rollerde görsek de başarılı bir şekilde ilerlediğini inkar edemeyiz değil mi?


Rosaria Dawson (Sin City- 2005)
Bu listedeki kariyeri en renkli isim hiç kuşkusuz Rosaria Dawson’dır. Türden türe yolculuk yapan yetenekli yıldızı bir dram filminde de bir çizgi roman uyarlamasında da hayranlıkla izleyebilirsiniz. İlk kez Sin City’de parlayan yıldızını Tarantino filmi Death Proof ile daha da parlatsa da şimdiye kadar büyük patlamasını yaşamadı. Ancak aldığı her rolün hakkını vermeyi başardı.  Şimdiye kadar yardımcı rollerin yıldızı olsa da önümüzdeki yıllarda kendisini daha çok göstereceğini düşündüğüm, takibe değer isimlerden.


Zooey Deschanel (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy – 2005)
Birçoğunuz onu geçtiğimiz yılın başarılı bağımsız filmlerinden (500) Days of Summer’ın Summer’ı olarak hatırlasanız da kendisini ilk belli ettiği film 2005 yapımı başka bir bağımsız The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy – Otostopçunun Galaksi Rehperi’dir. Bu filmdeki fantastik karakterinden sonra  uzun bir süre sessiz ve derinden ilerledi. Yes Man ile yine kendine yakışır bir karakterle karşımıza çıkmıştı. Uzun yıllar Summer karakteriyle anılacak olsa da bundan sonra alacağı her rolde güzelliği ve doğallığı ile dikkatleri üzerine çekeceğine şüphe yok.
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s