A Soap – Sabun Köpüğü(2006)


!f İstanbul’un en iyileri listesinde görünce dikkatimi çeken A Soap(Sabun Köpüğü), kısa filmleri ile pek çok ödül almış Pernille Fischer Christensen tarafından yönetilmiş. 2006 Berlin Film Festivali’nde iki büyük ödül birden kazanan film aslında bir aşk öyküsü ancak görmeye alıştığımızın dışında bir aşk bu.

Charlotte, yaşadığı ilişkiden sıkılınca sevgilisinin yanından ayrılır ve ufak bir apartman dairesi tutar. Alt komşusu Veronica da kendisi gibi sıkıntılı bir dönemden geçmektedir. Bir travesti olan Veronica, ameliyet izni için haber beklemektedir. Charlotte ile anlam veremediği yakınlaşmaları onun olduğu kadar Charlotte’in de kafasını karıştırır.

Sabun Köpüğü cinsiyet kavramına, cinsiyetler açısından ilişkilere, travesti bireylerin yaşadıklarına yer veriyor. Cinsiyet değiştirme ameliyatının öncesi dönemde travesti bireylerin psikolojik ve fiziksel olarak yaşadıkları zorlukları, zamanla aşk gibi bir şeye dönüşen bir arkadaşlık ilişkisinden yardım alarak bizlere aktarmaya çalışıyor. Önyargılı bireylerin bu tarz filmler izlemesi ayrımcılığın ortadan kalkması için gerekli olan empatiyi sağlaması açısından çok önemli. O yüzden A Soap, dikkate alınması gereken bir film.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s