After.Life (2009)

Ölümden sonra hayat ile ilgili bir sürü film yapıldı. Ölülerle konuşan insanları konu alan da. Ama bir cenaze evinde ölümden gömülüşe kadarki süreçte ölülerle konuşan bir levazımatçının hikayesi pek sık rastlanır bir şey değil. After.Life , güzel dilimize çevrilmiş haliyle Diriliş, böyle bir hikaye işte.
Anna, yaşadığı hayattan pek memnun değildir. İlişkisinin de iyi gitmediğini düşünmesine neden olan bu memnuniyetsizlik hali bir trafik kazasıyla son bulur. Ama öldüğünü bir türlü kabullenemez. Ölülerle konuşan cenaze levazımatçısının işini de zorlaştırır.
Aslında filmde bahsi geçen konular yani ölüm, ölümden sonra neler hissettiğimiz, bir şansımız daha olsa ne yapacağımız gibi sorular ölümle bir şekilde ilişkilendirebileceğimiz her filmin popüler konusudur. Anna’nın “Neden ölüyoruz?” sorusu üzerine “Hayatı anlamlı kılabilmek için.” tarzı klişe bir cevap vererek niyetinin yeni bir şeylerin farkına vardırtmak olmadığını belli eden film ölüm ve ölümle ilgili akla gelen ilk konuları ana konusu yaparak sadece bir kez daha düşündürme amacında. Yaşarken de ne kadar yaşadığımızın farkında olduğumuzu yüze vurmak dışında da bir şey yaptığı söylenemez.
Christina Ricci ve Liam Neeson’nun bazen hayati felsefelere dalan diyalogları hatrına bile izlenebilir. Ama depresif olduğunuz bir anda izlemeniz durumunda nasıl bir reaksiyona neden olur tahmin edemiyorum…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s