Pandorum (2009)

Bilimkurgu türü çok sık örnekler vermeyen bir tür. Ama izlemesi oldukça keyiflidir hele de iyi bir örneğine denk gelirseniz. Pandorum ülkemizde vizyon şansı bulmamış bir bilimkurgu ama başarılı bir film, haliyle türün meraklılarının da gözünden kaçmamış. 

Dünyanın kaynaklarının tükendiği bir distopya hayal edin. İnsanların varlığını sürdürebileceği yeni bir gezegen bulunuyor. İlk deneme için de bu gezegene bir gemi dolusu insan yollanıyor. “Geriye siz kaldınız, yolunuz açık olsun” şeklinde bir mesajla gemiye gidiyoruz açılışta. Dünyada neler olduğu, gemide neler olduğu merak konusu. Film boyunca her şey yavaş yavaş açıklığına kavuşuyor ve karanlık bir atmosferde geçse de içinizi sıkmayan, heyecanlı bir seyirlik sunuluyor sizlere.

Filmin cevaplanamayan ufak tefek soruları var tabi. Mesela o yaratıklar nereden geldi? Geminin mürettabı neden öldürüldü? (Bu soruya çok net bir cevap verdiği söylenemez değil mi?) Sorular üzerine çok düşünmenizi engelleyen distopyası nedeniyle başarılı bir film Pandorum ve bilimkurgu severleri memnun edeceğine eminim.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s