Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi Nedir?

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ortaklığında uygulanan Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi (ÜSAEP), 17-25 yaş arası gençlerin üreme sağlığı ve cinsel sağlık konusunda farkındalıklarını ve bilgilerini artırarak, yeni yaşam becerileri kazandırmayı ve onları genç dostu sağlık hizmetlerinin kullanımı için cesaretlendirerek, gençlerde güvenli ve bilinçli davranışa yönelik tutum değişikliği yaratmayı amaçlıyor. Proje aynı zamanda, eğitmenlerinin farklı sivil toplum kuruluşlarına destek olarak yaptıkları çalışmalarla,Y-PEER Genç Akran Eğitimi Ağı’nın Türkiye’de gelişmesine de öncülük ediyor.
Projenin ilk aşamasında gençler cinsel sağlık, üreme sağlığı ve eğitim becerileri konularında sekiz günlük kapsamlı bir ileri düzey eğitmen eğitimi alıyorlar. İkinci aşamada, bu eğitimi alan gençler altı günlük bir akran eğitici eğitimi programını deneyimsel öğrenme ve formel olmayan öğrenme yöntemlerini kullanarak akranlarına uygularlar. Son aşamada ise akran eğitici eğitimi programını tamamlamış gençler Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen akran yaygınlaştırma eğitimlerinde eğitici olarak görev alırlar.
Proje kapsamında tasarlanan cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili bir kutu oyunu aracılığıyla da gençlerin farkındalıklarını arttırmaya yönelik yenilikçi çalışmalar da hayata geçmektedir.
Projeyle ilgili geçmiş dönemdeki çalışmalar için Faaliyet Raporlarına, Y-Peer’in Türkiye’deki faaliyetleri için Y-Peer Genç Akran Eğitim Ağı Facebook  sayfasına bakabilirsiniz.
Projeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için ve eğitimleri talep etmek için Başak Tuğsavul ’a ulaşabilirsiniz.
Ben de yarından itibaren 8 gün boyunca 10.si yapılacak olan Üreme Sağlığı Akran Eğitici Eğitimi programında yer alacağım. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın tematik eğitimleri arasında katılımcısıyken en çok keyif aldığım eğitimdi. Eğiticisi olmak bambaşka bir keyif olacak. Bu süreçte sizle paylaşmak istediklerim olacaktır elbet ama sıcağı sıcağına imkan bulur muyum bilmiyorum. Bulamazsam döndüğümde görüşürüz. Hala Toplum Gönüllüleri ile tanışmadıysanız bilgilenmek ve gönüllü olmak için http://tog.org.tr/ adresini ziyaret edin derim. 
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s