Biraz Dram, Biraz Macera…

İnternetten uzak kaldığım zamamlarda anında yazıp paylaşamıyorum diye “bir ondan bir bundan” yazdığım bir yazı daha. Biliyorum bu ara pek “çalışkan” değilim, idare edin azıcık…

Hakkında çok yazıldı, çizildi diye konusunu bile okumadan, sırf meraktan edindiğim ve bir türlü izleyemediğim Blue Valentine‘i izledim geçenlerde. Nereden kapıldım bilmiyorum ancak Blue Valentine bana romantizmi ağır basan bir aşk filmi gibi gelmişti. Aksine film buram buram drammış.Bir ailenin ayakta kalmaya çalışmasının hikayesiymiş. Aşık olmanın, aşk yüzünden hatalar yapmanın, anne-baba olmanın, aile kurmanın ve o aileyi ayakta tutmanın ne olduğunu anlatan bir dram. Böyle dillendirince epey sıradan geliyor değil mi? Bu konulara değinen sürüsüne bereket festival filmi var. Peki Blue Valentine’yi bu kadar iyi yapan ne? Ryan Gosling ve Michelle Williams’ın dillere destan performansları mı? Özenle seçilmiş film müzikleri mi? Geçmişle bugün arasındaki kusursuz geçişleri mi? Akıcı bir seyirlik olmasını sağlayan başarılı kurgusu mu? Bunların hepsini çatısı altında barındırması tabi ki de. İzleyince hak vereceksiniz, tabi yazılanları okuyup da yersiz beklentilere girmeden izlerseniz.

O gün film günümde olmalıyım ki bir film kesmedi. Ama böylesi bir dramanın üzerine hareketli, kafa dağıtıcı bir şeyler izlemem gerekiyordu. İzlenmeyi bekleyen sayısız filmimden biri olan Unknown‘un başına oturdum. Geçirdiği bir kazadan sonra karısı dahil kimsenin onu tanımadığı bir dünyada kalan Dr. Harris’in kimliğini kanıtlama macerasını anlatan filmin başrolünde Liam Nellson var. Kendisi ses tonu ve duruşuyla büründüğü her rolde hayranı olduğum bir isim. Unknown’un, benzerlerinden ayıran bir özelliği yok. Kurgusu iyi. Ancak yeni bir şeyler yok filmde. Haliyle istediğim gibi “kafa dağıtacak bir aksiyon filmi”nden öteye geçemedi. Nellson’ı ya da bu tarz hikayeleri sevenlere izlettirir kendisini.

Şimdilik benden bu kadar. Hepinize bol filmli günler…
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s