Bugün 10 Aralık…

Bugün 10 Aralık… Dünya İnsan Hakları Günü..
Dün okuduğum bir haberde şunlar geçiyordu. “Başbakan Erdoğan’ın “O kadın, kız mıdır kadın mıdır” diye tepki gösterdiği Aktaş, iki ay hastanede tedavi gördü. Aldığı darbeler sonucu sol bacağında ‘kalıcı’ şekilde kısalma meydana geldi.” Ankara’daki Hopa eylemi “suçluları”ndan sadece biri Aktaş. Ya türlü gerekçelerle içeri alınan gençler? Sesini duyurma hakkını kullanmak isterken yaşama hakkından olanlar?
İnsan hakkı deyince söylenecek çok söz var aslında. “Hak”tan bahsetmemin bile suç haline geldiği bir toplumda yaşıyoruz. Düşünmek bile “suç” iken…
Bugün, insan haklarını hatırlamamın günü. Onurlu, eşit ve özgür yaşayamayanlara bu yolu açmak için bir şeyler yapmamız gerektiğini hatırlamanın günü. Onurlu, eşit ve özgür yaşamanın “hakkımız” olduğunu hatırlatan sembolik bir gün.
Uluslararası Af Örgütü, insan hakları savunucuları ve destekçileriyle bugün saat 20.30’da Galata Kulesi’nde insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için toplanıyor. İnsan Hakları Günü bağlamında 17 Aralık’a kadar sürecek olan, bireylerin saygı görmesi, korunması ve ihtiyaçlarının karşılanmasını talep eden mektupların yazıldığı ve http://www.acileylem.org adresi üzerinden bir mektup yazma kampanyası var.
Yaşadığımız dünyada, yaptığımız her iş “insan hakkı”na dokunmuyor mu sizce? O zaman durma sen de bir şeyler yap.
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s