Neler İzledim Neler…

İzleyip de üzerine iki kelam etmemek olmaz. Uzun uzadıya irdeleyecek kafam da yok buaralar. O yüzden son zamanlarda izlediğim filmlerden bir seçki yapıyorum.

The Other Woman (2009)


Leon’dan beri severek takip ettiğim isim, Natalie Portman. Bir yolculuk sırasında denk geldiğim ve “adını iyi duymuştum galiba” deyip izlemeye başladığım filmi “The Other Woman”. Film ekibinde çok tanınan isimler yok. Senaryo Ayelet Waldman’ın romanından, filmin yönetmeni de olan Don Roos tarafından uyarlanmış. Emilia karakteri, araya giren kadın rolünde. Aralarına girdiği çifti ise Friends’in Phoebe’si Lisa Kudrow ve Tv serileriyle bilinen Scott Cohen canlandırıyor. 

Emilia, kocası Jack ile “mutlu bir yuva” kurmaya çalışırken yeni doğan bebeğini kaybediyor. Ve bir annenin başına gelebilecek en kötü şeylerden birini yaşaması ve bunun ekrandaki temsili olması nedeniyle önemli bir karakter. Kadınlar arası ilişkiler bazen bir erkek uğruna yapılan “çete savaşı” modunda olsa da “anne olmak” araya girince duygu yüklü olmaktan kaçınan bir “dayanışma”ya kendini bırakıyor. Daha çok kadınlara hitap eden bir dram olmuş.Yine de baba adaylarının da izlemesinde fayda var. Ya da aldatan/ aldatılan kadın olanların. Puanım 6/10.


One Day (2011)

Bir filmin başrolünde bir kadın ve bir erkek varsa, yakaladıkları kimya çok önemlidir. Bu kimya iyiyse film olduğundan daha iyi olduğu izlenimini verir. One Day de bu filmlerden. Başrolündeki Anne Hathaway ve Jim Sturgess o kadar iyiler ki… Özellikle de Sturgess, Dex karakteriyle harikalar yaratıyor. 

David Nicholls’in romanından, yine kendisi tarafından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda An Education ile beğeni kazanan Danimarkalı yönetmen Lone Scherfig var. Yazar Nicholls romanını kendisi uyarladığından mıdır bilinmez, film romanın severleri tarafından da sevildi. Malum, pek sık karşılaşılmayan bir durum. Farklı sosyal sınıflara mensup Dex ve Emma bir 15 Temmuz günü tanışıyorlar. Aralarındaki ilişki pek duygusal olarak başlamasa da yıllar geçtikçe, aralarındaki mesafeye rağmen sürüyor. İlişkilerinin seyrine her yıl 15 Temmuz günü şahit oluyoruz film boyunca. “Aşkı, en yakın arkadaşında bulmak” temalı, romantik bir hikayeden öteye geçemiyor benim için. Sturgess’in hatırına 7/10.


Friends with Benefits (2011)

Justin Timberlake oyunculuğu sevmişe benziyor, ne dersiniz? Son dönemde beyazperdede sık görür olduk yakışıklı şarkıcıyı. “Friends with Benefits” de Mila Kunis ile başrolü paylaştığı bir romantik komedi. Ama son dönemki romantik komedi örnekleri gibi komediye daha yakın. 

İlişkilerden ağzı yanmış bir kadın ve bir erkek. Bir şekilde tanışıyorlar ve sadece “seks” üzerine bir ilişki kuruyorlar. Tanıdık mı geldi? Yakın dönemde izlediğimiz “No Strings Attached” ile aynı kumaştan. Bir artısı var. Bu ikili arkadaş da kalmaya çalışıyor bir yandan. Bazen oldukça eğlenceli bazen de belden aşağı olmakta abartıya kaçan diyalogları nedeniyle filmin nabzı da gidiş geliyor. Bir kıvam tutturamayınca da son dönemde tavan yapan “tüketici toplumun ihtiyaçtan doğan çıkar ilişkilerini” konu alan romantik komedilere yeni bir şey katamadan tüketiliyor. Puanım 6/10.

Reklamlar

One thought on “Neler İzledim Neler…

  1. One Day'in kitabı çok güzeldi.Benim filmle ilgili beklentilerim çok çok düşüktü ama düşündüğüm kadar kötü bir film çıkmayınca umduğumdan daha memnun ayrılmıştım salondan.Sanırım romanı okuyan -ve beğenen-bir çok kişi için bu böyle. :)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s