Kadın Haklı Beyler!

Kadın cinayetlerini bir türlü önleyemediğimiz bir ülkede Bayan kelimesinin kullanımına takan (ülkemiz için biraz ütopik değil mi?), toplumsal cinsiyet rollerinden arınabilirsek eşit bir toplumun temelini atarız inancıyla yaşayan ve bu amaçla bir şeyler yapma çabasında olan genç bir kadın olarak 8 Mart’ta bloga yazı girmemek olmazdı.
Ülkemizin göz ardı edilen iki kesimin kesişim kümesinde yer alan bir bireyim ben. Hem gencim hem de kadınım. Çok dezavantajlı bir toplulukta yer almıyor görünsem de, dertlerim, uğradığım ayrımcılıklar vs. birçok grubun uğradıklarının yanında göz ardı ediliyor olsa da bu ülkede genç bir kadın olmak zor. Kadına biçilen roller ile savaşan, ondan beklenilen “anne olsun, ev işinden anlasın, çocuk baksın, elinin hamuruyla erkek işine karışmasın” rollerine bildi bileli karşı duran bir kadın olarak ülkemizden pek ümitli olmasam da “umudu mu da kaybedersem neyim kalır?” mantığıyla akranlarıma, ebeveynlerime ve toplumun dayattıklarını kabul eden kadın-erkek herkese dilim döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalışıyorum.
Bilindiği üzere bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kısaca tarihinden bahsedersek…
8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.(Vikipedi)

Peki İstanbul’daki kadınlar bugün neler yapabilir?
– Metrocity AVM’de açılan Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Fotoğraf Sergisi‘ni gezebilirsiniz. 2009’dan bu yana her sene toplum gönüllüsü gençler tarafından yerellerinde açılan serginin amacı insanları toplumsal cinsiyet rolleri üzerine düşündürmek ve farkındalık yaratmak. Serginin başka hangi şehirlerde, nerelerde açıldığını http://www.erkeklikistisnaibirdurumdur.com/sergi-nerede.html‘dan öğrenebilirsiniz.
Aralarında Haldun Dormen, Murat Serezli, Bülent Emrah Parlak gibi sanat ve televizyon dünyasından isimlerin yer aldığı ünlü erkekler, kadına uygulanan şiddete dikkat çekmek amacıyla kamera karşısına geçmİşler. “Kadına şiddete el koyuyoruz” temalı fotoğraf sergisi, 8 Mart Perşembe günü saat 12.00’de projenin sahibi Şişli Belediye Başkanı Sarıgül ve etkinliğe destek veren ünlü erkeklerin katılımıyla Cevahir Alışveriş Merkezi önünde sergilenecek. Yolu düşenler bir baksınlar derim.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü. 19.30’da Galatasaray’daki buluşmaya katılabilir, feminist kadınların patriyarkaya, cinsiyetçi, homofobik, militarist politikalara örgütlü feminist mücadelesine ortak olabilirsiniz. Facebook etkinlik sayfası: http://www.facebook.com/events/238411082918753/
TurkMSIC Cerrahpaşa-Östrojen Parti. Bronx’ta 8 Mart sebebiyle düzenlenen partide Tramvay grubu sahne alacak. Ayrıca Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Fotoğraf Sergisi de mekanda sergileniyor olacak. 20.00’de başlayacak partinin biletleri 15 TL. Facebook etkinlik sayfası: http://www.facebook.com/events/218595294906238/
Bu yıl 10.yaşını kutlayan 10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni unutmamak gerekir. Festival 9–19 Mart’ta İstanbul’da, AFM Fitaş Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Pera Müzesi salonlarında olacak, ardından Van Kadın Derneği ortaklığıyla Van, Yüksekova Kadın Derneği ortaklığıyla Hakkari ve Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği ortaklığıyla Çanakkale’de sürecek. Festival biletleri 3 TL, kombine bilet 30 TL. Feminist sinemanın 100. yılında harika bir program hazırlayan filmmor hakkında detaylı bilgiye http://www.filmmor.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Tüm kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun. Kadınlar tek gün değil hergün hatırlansın, cinayetler, tacizler, eşitsizlikler unutulmasın!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s