Babanız "Aksiyon Filmi Koy da İzleyelim" Diyorsa…

Babanızla film izlemeyi sevenlerden misiniz? Peki babanız bol aksiyonlu, biraz da fantastik filmlere bayılıyor mu? Öyleyse bu yazı sizin için bir öneri listesi olabilir. Çünkü yakın zamanda babamla izlediğimiz “onun” tarzı filmlerden bahsedeceğim kısaca. Benim oturup izlemeyeceğim ama babam hatrına izlediğim filmler.
Bunlardan ilki Wrath of the Titans’dı. İlk film Clash of the Titans, mitolojiden ve fantastik hikayelerden hoşlananları memnun etmişti. İkinci film de aynı amaçla yola çıkmış gözüküyor. Kardeşi Poseidon ile yaklaşan “kötülüğü” durdurmaya çalışan Zeus, yarı-tanrı oğlu Perseus’tan yardım ister. Oğlunu düşünüp yardım isteğini geri çeviren Perseus, Poseidon’un ölümü ve babasının Hades ve kardeşi Ares tarafından esir edildiğini öğrenince yardım etmek zorunda kalır. Bu film de ilki gibi, onun dünyayı kurtarışını anlatıyor.
Filmin yönetmeni The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning’i çeken Jonathan Liebesman. Oyuncu kadrsounda ilk filmde de yer alan Sam Worthington (Perseus), Liam Neeson (Zeus) ve Ralph Fiennes (Hades) yer alırken, Édgar Ramírez (Ares) ve Rosamund Pike (Andromeda) gibi genç isimler de katılmış filme. İlk filmi mitolojik dokundurmaları nedeniyle beğendiyseniz, ama hikaye size çok fazla hitap etmediyse devamını izlemenize gerek yok. Çünkü ilk filmin biraz daha tatlandırıldıktan sonra ısıtılıp önünüze verildiği bir film olmuş. Puanım 5/10.
Mitoloji bize göre değil, daha bilimkurgu havası solumuş bir şeyler olsun mu diyorsanız? O zaman John Carter: İki Dünya Arasında size göre olabilir. WALL·E ve Finding Nemo iki başarılı animasyon filminin yönetmenliğini yapan  Andrew Stanton’ın yönetmen koltuğundan oturuyor olması ilginç bir ayrıntı bence. Edgar Rice Burroughs’un 1912 yılında yayınlanan “Marslı Prenses” (Princess of Mars) kitabından uyarlanan filmin hikayesinin, Star Wars ve Avatar gibi filmlere ilham kaynağı olması ve filmin bütçesinin 250 milyon dolar olması da merak uyandıran diğer ayrıntılar. Hal böyle olunca ister istemez beklenti de oluyor tabi…
John Carter, savaş yorgunu eski bir askerdir. Altın dolu bir mağara ararken kendini Mars’ta, Prenses Dejah Thoris  ve düşmanı Tars Tarkas arasındaki savaşın ortasında bulur. Barsoom (Mars) gezegeninin kurtuluşu onun ellerindedir. 
John Carter’ı, yakın zamanda gösterime giren Savages filminden hatırlayabileceğiniz Tatlor Kitsch canlandırıyor. Yan rollerde Willem Dafoe, Thomas Haden Church, Mark Strong gibi güçlü isimler var. Mars’ta yaşayan ulusların tasarımları, mekanlar görsel olarak doyurucu. Çekimlerin geçtiği yerler beni öyle büyüledi ki stüdyo mu gerçek mi araştırdım ve Utah’ın eşsiz güzelliklerini keşfetmiş oldum. Filmin en büyük artısı, ayrıca en eğlenceli kısmı John Carter’ın köpeğini daha çok izleseydik belki alacağımız keyif de artardı.  Beklentilerinizi karşılamayacak bir film olmuş John Carter ama köpeğin, Utah’ın hatrına izleyin derim. Puanım 7/10.
Her zaman derim “büyük konuşmamak lazım” diye. Cehennem Melekleri 2 filmini öneren bir arkadaşıma,  “Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jean-Claude Van Damme” üçlüsüne aynı filmde tahammül edemem demiştim. Sözümü geri alıyorum. Babamın hatrına ilk filmi izlediysem, ikinci filmi de hatır belasına izlemek zorunda kalırım diye korkuyorum!
İlk filmin kadrosunda sadece “Sylvester Stallone” var. Bu benim için bir avuntuydu. Jason Statham ve Bruce Willis’in varlıklarını da beni teselli etti tabi. Yoksa 103 dakika boyunca ne yapardım, hiç bilmiyorum!
Bakmayın bu kadar yerin dibine soktuğuma. Bu kadar “testeron” kokan filmler beni boğuyor. Sürekli silahlar, bombalar, dövüşler.. Ortada hikaye yok, sadece kan ve aksiyon. Tabi bir de zor adamlarımızın kalp kırıklıkları serpiştirilmiş, olmazsa olmaz. Ama böyle bol yıldızlı bir filmden keyif alacaklar da vardır. Bu kadar aksiyon yıldızını bir araya topladıkları için yapımcıları ve yönetmen “Sylvester Stallone”yi tebrik etmek lazım. Yıldızlarının hatrına puanım 5/10.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s