Bugün 25 Kasım: Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü

Duymuş muydunuz?

Bugün de nereden çıktı diyorsanız kısaca değineyim. 25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti ’de diktatörlüğü karşı mücadele eden Mirabal soyadlı üç kızkardeş tecavüz edilip öldürüldü. Mirabal kız kardeşlerin anısı, insan hakları savunucuları için sembol haline geldi. 1999’da Birleşmiş Milletler , 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesini karar altına aldı.

Radikal’de bugüne dair güzel bir yazı var. Diyorlar ki…

“Türkiye ’de her gün vurulan, öldürülen, namus cinayetine kurban giden, tecavüze uğrayan, belirsiz nedenlerle intihar eden kadınlara ilişkin haberleri izlemeye devam edeceğiz. Bu karanlık tablonun içindeki daha karanlık bir yerlerde de mülteci kadınların dramının yattığı gerçeği ise büyük ihtimalle gözden kaçacak. Bu insanların vicdan kanatan öyküleri rakamlarda belki de en iyi ihtimalle de sivil toplum kuruluşunun bülteninin satır arasında kaybolup gidecek. Tıpkı Demokratik Kongo vatandaşı 21 yaşındaki Vonga gibi…” Yazının devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Aslında sorunumuz “kadına şiddet”ten çok daha derin! Şiddetin temeli eğitimsizliktir. Şiddetin temeli kullandığımız dildir. Şiddetin temeli sorgulamadan kabul ettiğimiz toplumsal normlardır. Değişime olan değişmez yargılarımızdır. Şiddet sadece fiziksel değildir. Sözle de şiddet gösterilir, hem de fiziksel olanından daha ağır olur çoğu zaman.

Bugün, üniversiteli gençlerin bir arada oturduğundan “bayan-kadın-kız” gibi dilsel farklılıkları konuşması bile ne kadar yolun başında olduğumuzun göstergesi değil mi? Ama bunları konuşuyor olmak da güzel. Herkesin en temelden, her gün kullandığımız kelimelerden başlaması lazım belki de. Çünkü o kelimeler bizi bizden koparan, farklılıkları kabullenemememize sebep olan, güç dengesizlikleri yaratan…

Düşünelim bugün. Nasıl daha iyi bir insan oluruz, nasıl eşit, farklılıklarıyla mutlu bir dünya yaratırız düşünelim. Elimizden ne geldiğini düşünelim ve hemen harekete geçelim. Zor değil. Her gün kullandığımız küfürlere dikkat etmeniz bile bir başlangıçtır bence.
Ve başlamış iş bitmiş iştir, eninde sonunda…
 
Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s