Duplass Kardeşler Vol.1: The Puffy Chair (2005)

Duplass Kardeşleri duydunuz mu daha önce? Bağımsız sinema severlerin bir yerlerden, mesela !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programından duymuş olması gerek. İlk uzun metrajlı filmleri The Puffy Chair’den sonra Baghead ve Cyrus da festivalde gösterilen filmleri.
!f 2008’de gösterilen “Pofuduk Koltuk” her şeyden önce bir yol filmi. Josh (Mark Duplass), babasının doğumgünü için satın aldığı pofuduk koltuğu almak için yola çıkıyor. İlişkilerinin pek iyi gitmediği anlaşılan sevgilisi de ona eşlik ediyor. Bir de başıboş kardeşi Rhett var yanlarında. Koltuğu almak sandığı kadar basit olmuyor Josh için. Bu yolculuk hayatıyla ilgili de kararlar almasına neden oluyor.

İlk sahne, Josh’un yolculuğa tek başına çıkmasından hoşnut olmadan kız arkadaşıyla akşam yemeği. İlişkiye dair çatırdamalar olduğu belli. Bu yolculuk onların yol ayrımına denk gelir mi derken, yapılan tartışmanın kızı da yolculuğa dahil ettiğini görüyoruz. Bu durum onlar için yeni bir şans olabilir mi? Bir ilişkiyi kurtarmak için çıkılan yol da en az Josh’ın çıkmayı düşündüğü yol gibi belirsizliklere hakim değil mi? Bu soruları aklımıza getiren film, ilişki yaşamanın nasıl bir sorumluluk gerektirdiğini, iki tarafın isteklerinin ilişkiyi nasıl şekillendirdiğini ve bireyde oluşturabileceği baskıları sizi sıkmadan ve yormadan gözler önüne seriyor. Bağımsız film severlere tavsiye edilir…

Reklamlar

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s