Hiç planlamadığım bir anda okumaya başladım  Laurent Gounelle ve “Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer” romanını. Yazarın ismini “bir kitabını okumam gereken yazarlar” listesine eklemiştim bir süre önce. Erken uyandığım bir sabah, oyalanmak için elime aldım kitabı. İlk 70 sayfası su gibi aktı gitti. Ancak aynı anda birkaç kitap okuma alışkanlığıma döndüğümden ve kitabın ortalarının olay örgüsünü fazla detaylandırmasının da etkisiyle kitabı bitirmem biraz zaman aldı. 
Satırlarından düşüncelere sürüklendiğim kitapları bitirince hem biraz üzülür hem de ayrı bir keyif duyarım.”Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer” romanı da bu tarz bir kitaptı. Kader dediğimiz şey sadece arkasına sığındığımız bir bahane mi? Yaşamımızdaki engeller kendimize çizdiğimiz sınırlar mı? Gerçekten istersek yapabilir miyiz? Sorular ve kendime verdiğim cevaplar kaldı kitaptan geriye. Bir de altı çizilen birkaç satır…
>> Dünyada görmek istediğim değişim sen ol./ Gandhi
>> Öfke sağırlaştırır, umutsuzluk kör eder.
>> İnsanları reddederek değiştiremezsin
>> İnsanları değiştiremezsin, biliyorsun. Onlara ancak bir yol gösterilebilir, sonra da bu yola girme arzusu verebilirsin.
>> İmaj ya da mevki insana değerini veren şeyler değildir; ama bu başkalarının sizi algılama tarzını büyük ölçüde değiştirir.
>> Korkularımın çoğunun kendi zihnimin ürünü olduğunu keşfettim.
>> Başkalarının hayranlığı benim öz saygı eksikliğimi nasıl doldurabilir ki? Bizim dışımızda olan şey, içimizdeki yarayı onaramazdı.
>> En önemli şeyler, kimi zaman hiç fark etmeden geçip gidenlerdir.
>> Kurallara uyum sağlayan kişi, düşünmekten kaçınır. Çerçeve içinde kalarak akıl yürütürsen, herkesin daha önce düşünmüş olduklarından başka çözüm asla bulamazsınız. Çerçeve dışına çıkmak gerekir.
>> TESADÜF, TEBDİL-İ KIYAFET GEZEN TANRIDIR. / Einstein
Aynı dönem Osho ve “Aşk, Özgürlük ve Tekbaşınalık” kitabını da bitirdim. Altını çizdiğim o kadar çok cümle oldu ki.. Osho okumak bana meditasyon gibi geldi. Okurken kafa açan kitapları sevenlere tavsiyemdir. 
Reklamlar